Dudak Kanseri

   2020 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Dudak dokusu çok katlı yassı epitel hücrelerinden meydana gelir. Günümüzde bu dokuda oluşan kanser vakalarının çok büyük bir kısmı yüksek başarı ile tedavi edilebilmektedir. Ağız ve civarında en sık görülen kanser türü dudak kanseridir. Genellikle alt dudakta oluşur. Baş ve boyun kanserleri kategorisinde değerlendirilir.

Dudak kanserleri de bu alanda kesinlikle değinilmesi gereken bir başlıktır. Alt dudak kanserleri diğer dudak kanseri türlerine göre nitekim daha sık görülmektedir ve skuamöz tip genel olarak daha yaygındır. Sigara ve alkol kullanımı, tütün çiğneme  kansere yaklanma ve yatkınlığı ciddi manada arttırır. Bu tür kötü alışkanlıklara sahip kişilerde erken dönemlerde çene ve boyun bölgesindek lenf bezlerine yayılırken akciğer ve kemik gibi uzak organ tutulumları da görülebilmektedir. Planlı ve programlı bir cerrahi sınırlarla tümör dokusunun çıkartılıp alınması ve ilerlemiş boyutlardaki vakalarda boyundaki lenf bezlerinin alınması gibi durumlarda söz konusu olabilir.


Hemen her kanser türünde olduğu gibi dudak kanseri türünde de erken teşhis hayat kurtarır prensibi diğer tüm cilt kanserleri için de geçerlidir.Henüz başlangıç aşamasındaki kanserle tamamına yakını alınarak tedavi edilebilir. Lezyon çıkartıldıktan sonra patolojik incelemeye gönderilerek kanserin tipi, derinliği ve ek tedavi gerekip gerekmeyeceği belirlenir.Ona göre kişiye tedavi uygulanır ve ya uygulanmaz.

 

Kaynak : https://estetigedair.tumblr.com/post/184333373610/dudak-kanseri

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri

error: Kopyalanması Yasaktır!