En Çok Kullanılan Müzayede (Mezat) Tiplerini Öğrenmek İster Misiniz?

   2020 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bir salonda oturan insanların ellerindeki bayrakları kaldırarak teklif verdikleri açık arttırma türünü hepimiz biliyoruz. Müzayede, ilgi çekici bir konu olduğu için birçok diziye ve filme konu olmuştur, ancak bu yapımlarda genelde geleneksel müzayede türü kullanılır. Peki bunun dışında en çok kullanılan müzayede tiplerini hiç merak ettiniz mi?

İngiliz Müzayedesi: Bu türdeki açık arttırma, bugün en çok kullanılan mezat şeklidir. Katılımcılar, birbirlerine karşı teklif yaparlar. Bu tekliflerin her birinin önceki tekliflerden daha yüksek olması gerekir. Müzayedeyi yöneten bir münadi bulunabilir, bu kişi gelen teklifleri duyurmakla görevli olur. Buna alternatif, teklif verenler tekliflerini kendileri duyurabilirler. Açık artırma, hiçbir katılımcı daha fazla teklif vermeye istekli olmadığında sona erer, bu noktada en yüksek teklif veren teklifini öder. Ancak, satıcı önceden bir satış fiyatı belirlemişse ve en son verilen teklif bu fiyata ulaşmazsa, ürün satılmamış olarak kalır.

Hollanda Müzayedesi: Azalan fiyat mezatı olarak da bilinir. Geleneksel Hollanda müzayedesinde, münadi ürün için yüksek bir fiyat isteyerek müzayedeyi başlatır. Bundan sonra teklif edilen fiyat birisi kabul edene kadar gittikçe düşürülür. Bu müzayede tipinde satılmaya çalışılan ürünlerin sayısı fazla olabilir ve teklifi kabul eden kişi hepsini almak istemeyebilir. Bu durumda kalan ürünler satılana kadar fiyat düşmeye devam eder. Lale müzayedeleri ile ünlü olan bu tür müzayedeler aynı zamanda balık ve tütün gibi ürünler için de kullanılmıştır.

İlk Fiyat Kapalı Teklif Müzayedesi: Bu mezat türünde teklif veren herkes kapalı bir zarf içinde teklif verir ve hiçbir katılımcı diğerinin teklifini bilmez. En yüksek teklifi veren bedeli öder ve ürünün sahibi olur. Bu tür bir açık artırma türü iki açıdan İngiliz açık artırmasından farklıdır. Teklif verenler sadece bir kez teklif verebilir ve diğer katılımcıların tekliflerini göremedikleri için kendi tekliflerini de buna göre değiştiremezler.

İkinci Fiyat Kapalı Teklif Müzayedesi: Vickrey Müzayedesi olarak da bilinen bu tür bir detay dışında İlk Fiyat Kapalı Teklif Müzayedesi ile aynıdır. Bu türde kazanan, kendi teklifini değil en yüksek ikinci teklifi öder. Vickrey açık arttırmaları da oldukça yaygındır ve en çok online reklamcılıkta kullanılır.

Online müzayede: Bu türdeki açık artırma, internet üzerinden düzenlenir. Öncesinde saydığımız türlerden herhangi biri olabilir ancak en yaygın olarak İngiliz müzayedesi kullanılır. Eğer siz de online müzayede deneyimini yaşamak isterseniz kitantik.com mezatlarını ziyaret ederek birbirinden değerli, eski ve nadir ürünlerle uygun fiyatlarla tanışabilirsiniz. 😊

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri

error: Kopyalanması Yasaktır!