Bekçi Alım Şartları

   2021 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İzlediğimiz eski Yeşilcam filmlerinden tanıdığımız bekçilik görevi yeniden yenilenen yüzüyle uygulamaya koyulmuştur. Resmi üniformalı gece bekçilerini her yerde görmek oldukça mümkün. Türkiye’nin birçok şehrinde bekçi alımları yapılmakta.

Bekçi Alım Şartları, Başvuruları

Bekçi alım şartla arasında ilk yapılması gereken sınava girmek. Bekçi olmak isteyen kadın erkek tüm adaylar bekçilik sınavına girecekler. Bekçilik sınavında başarılı olan adaylar başvurularını yapabilirler. Başvuru için gereken şartlar kurumlara göre değişiklikler gösterebilir. Bekçilik başvurusu için sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi veya e devletten nüfus çıktısı, en az bir yıldır orada bulunulduğunu kanıtlayan ikametgah belgesi, sağlık Bilgi formu , askerlik terhis belgesi ile başvurulmalıdır. Başvuru yapılacak belgeler e devletten temin edilebilir. Ama mühürlü  belgeler olması daha garanti olacaktır. Başvuru sırasında bölgelerde bir eksik olması durumunda başvuru kabul edilmeyecektir. Başvuru sonrası belgelerde hata olduğu tespit edilirse başvuru iptal olacak ve kişiye dava açılması gündeme gelebilir. Bekçilik görevine başlamış adayların belgelerinde sorun olduğu tespit edilirse görevlerine son verme hakkı İç İşleri Bakanlığında saklıdır.

Bekçiler Görevlerini Nasıl Yapmaktadır

Bekçi alımından sonra bekçiler yaya olarak mahallelerde görev yapmaktadır. Motorlu araç temini bekçilere yapılmamaktadır. Yaz aylarında da kış aylarında da bekçiler yaya olarak mesai yapar. Bekçilerin çalışma saatleri ve vardiyaları mülki amirleri tarafından belirlenen şekilde uygulanır. Çalışma saatleri ve şeklini kabul eden kişilerin bekçilik için başvuruda bulunması daha doğru olacaktır.

Bekçi Alım Şartları ve Bekçi Görevleri

Mahallelerdeki huzuru gece gündüz sağlama yetkisi bekçilere aittir. Bekçiler polislere benzer ama daha küçük alanları kapsayan görevlere sahiptir. Herhangi suç teşkil eden veya huzur bozucu bir olayda, kavgada, hırsızlıkta bekçilerin ilk müdahale yetkisi vardır. Bu yetki onlara İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bekçilik, görevleri, kıyafetleri, sınavı, maaşı, bekçilik başvuru belgeleri, il il bekçi alım sayıları, yeterli sınav taban puanları hakkında detaylı bilgi almak için https://www.askeriye.com/bekci-alimi adresini inceleyebilirsiniz. Bekçi maaşları ve bekçilik hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu adreste bulabilirsiniz. Bekçilik için başvuruda bulunmadan önce mutlaka bu adresi inceleyin

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri

error: Kopyalanması Yasaktır!