Ciltteki Ölü Derilerden Kurtulmak için Etkili Maskeler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ölü Derilerden Kurtulma

Hepimiz güzel görünmek isteriz, ışıldayan ve yumuşacık bir cilde sahip olmak bu isteğin gerçekleşmesi için önemli bir adımdır. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilde sahip olmak birazcık efor sarf etmenizi gerektirir. Cildinizi beslemek ve cildinize bakım yapmak için zaman harcamalısınız. Cildinizi düzenli olarak temizleyip yıkamalı, sağlıklı beslenmeli ve tabi ki cilt yüzeyinde sürekli biriken ölü derilerden kurtulmalısınız. Bu yolda tabi ki kişisel hijyen de oldukça önemlidir. Düzenli olarak organik sabunlarda ve temizleyicilerle banyo yapmalısınız. Bunun dışında harici olarak uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır. Yazımızda sizinle cildinizdeki ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olacak evde kolayca yapabileceğiniz etkili maskeleri paylaşacağız.

Ölü derileri yüzünüzden atmak için ipuçları

Derinin pullanarak dökülmesini sağlamak etkili fakat istenmeyen sonuçların oluşmaması için dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. Ev yapımı maskeler insanlar tarafından cildi doğal olarak temizlemek amaçlı oldukça uzun bir süredir kullanılmaktadır. Belki siz de cildi kimyasal içerikli ürünlerle temizlemenin ne kadar zarar verici olabileceğini çoktan biliyorsunuzdur. Bu nedenle cildinizdeki ölü derileri temizlemek için sizinle paylaşacağımız ev yapımı son derece doğal ve etkili maskeleri kullanmanızı öneririz. Her cilt tipi için uygun olan ve her birinde farklı maddelerin kullanıldığı bu maskeleri cilt temizleme konusunda doğallığı tercih eden biri asla kaçırmamalı!

Sandalağacı Maskesi

Sandalağacı tozu ciltle alakalı olanlar başta olmak üzere çoğu sağlık problemine iyi gelme özelliğiyle bilinir. Gerçekten de özellikle yazları sandalağacı tozu cildinizi yatıştırır ve yumuşatır. İnsanlar sandalağacı tozunu (bazen sandalağacı çubuklarını) ışıltılı bir cilt sağlayıcı yüz maskeleri yapmak için kullanmışlardır.

Bir sandalağacı maskesi uygulaması sizi ölü derilerden kurtardığı gibi yüzünüzdeki kiri ve yağı da temizler. Pirinç tozu, sandalağacı tozu, nohut tozu, süt ve gül suyunu karıştırın. Süt ve gül suyunu çok fazla koymamaya dikkat edin çünkü maskemizin kıvamlı olmasını istiyoruz. Daha sonra iyi sonuçlar elde etmek için karışımı iki haftada bir yüzünüze uygulayın.

Bir başka hazırlama önerisi: Sandalağacı tozunu toz haline getirilmiş bademle karıştırın ve karışıma sade süt ekleyin. Bu karışımı her gün yüzünüze, kollarınıza ve bacaklarınıza uygulayın. Cildiniz nefes kesici görünecek!

Narlı Dudak Maskesi

Eğer dudaklarınız fazla çatlak ve koyu renkli görünüyorsa bunun bir sebebi dudaklarınızı düzenli olarak ölü derilerden arındırmamanız olabilir. Nar çekirdeklerinden elde edilmiş doğal bir maskeyle dudaklarınızın eski doğal pembe rengine kavuşabilirsiniz. Yapmanız gereken şeyler yalnızca bir miktar çekirdeği ezmek ve az miktarda sütle ya da kremayla karıştırmak. Daha sonra nazikçe ovalayarak maskeyi dudaklarınıza uygulamalısınız. Ayrıca ezilmiş nar çekirdeklerine biraz zeytinyağı ve şeker ekleyerek de ekstra faydalar sağlayabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra dudaklarınızı ılık suyla yıkayın ve kurulayın.

Çikolata Maskesi

Öncelikle az miktarda kakao tozunu alın. Eğer cildiniz yağlıysa limon suyunu, normalse gül suyunu kakaoya ekleyin. Daha sonra iyice öğütülmüş yulafı, bir miktar balı ve şekeri karışıma ekleyin. Maske yarı katı bir kıvama gelene kadar karışımı iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskenizi dairesel hareketlerle nazikçe ovalayarak yüzünüze, dirseklerinize ve dizlerinize uygulayın. Eğer cildinizin acıdığını hissederseniz karışıma biraz zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Meyveli Yüz Maskesi

Şeftali, ananas, kivi, papaya ve muzu bir blenderın içinde karıştırarak püre haline getirin. Daha sonra bu püreye az miktarda bal ve yoğurt ekleyin ve karıştırın. Oluşan maskeyi cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın.

Ananas Maskesi

Bir yemek kaşığı ananas suyunu ölü derilerin olduğu bölgeye uygulayın. En az 10 dakika boyunca o bölgenin kurumasını beklemelisiniz, daha sonra bölgeyi yıkayabilirsiniz. Ananasın içinde “proteolitik” neden bir enzim vardır ve bu enzim cildinize hasar veren zararlı maddelerle savaşır. Ek olarak, ananasta detoks yapıcı özellikler vardır ve bu özelliği sayesinde cildiniz ölü derilerden arınarak daha düzenli ve temiz görünür.

Yulaf ve Bal Maskesi

Maskeyi hazırlamak için su, bal ve yulaf tozunu kıvamlı hale gelinceye kadar karıştırmalısınız. Maskeyi ellerinizle yüzünüze ve diğer bölgelere uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra maskenin yarım saat beklemesi gerekmekte. En son sıcak suyla bölgeyi yıkayın.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri