Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Nar, sağladığı pek çok fayda sebebiyle birçok yararı için tarih boyunca farklı alanlarda kullanılmış bir meyve. Nar içerisindeki yenilebilir kısım olan küçük çekirdekler, besleyici yararlarına katkıda bulunan güçlü flavonoidleri ve punik asidi açısından çok değer verilen yağını üretmek için kullanılmaktadır. Bu çekirdekler ayrıca bol miktarda K, C vitamini yanı sıra folat, potasyum, B6 vitamini ve fosfor da içerir.

Yapılan araştırmalar, bu çekirdeklerden üretilen yağın gerek iç gerekse dış sağlığı iyileştirmek için kullanılabileceğini ortaya koymuş. Bu yağın sayısız hastalık riskini düşürmesine yardımcı olabileceğini ve çok sayıda güzellik faydası sunduğunu da eklemek gerek. Peki bu faydalar neler? İşte, Nar Çekirdeği Yağı Faydaları ve kullanım önerileri.

1- Cilt Hasarına Karşı Koruma

Tüketilmesiyle sağladığı birçok şifa avantajına ek olarak dışarıdan uygulanarak kullanıldığında da çok fazla avantaj sağladığı bilinmektedir. Güçlü anti-inflamatuar özellikler sunan benzersiz omega-5 yağ asidi, punik asit, nar çekirdeği yağına cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya ve güneş hasarına karşı koruma sağlayarak dahili ve harici hasar verebilecek serbest radikalleri savuşturma yeteneği kazandırır.

Nar yağının sahip olduğu koyu kırmızı renk, zengin biyo flavonoidlerinden kaynaklanır. Dışarıya çıkmadan önce cilde nar çekirdeği yağı kullanılırsa, güneş yanığını önlemeye yardımcı olmak için doğal SPF içerdiğinden aslında doğal bir güneş kremi işlevi görür. Aslında bu da onu doğal güzellik sırları arasına koymaya yeterlidir.

2- Cilt Hasarını Ters Çevirme ve Genç Görünümü Teşvik Etme

Nar çekirdeği yağı, cildin dış tabakasında bulunan belli başlı hücreler olan “keratinositleri” uyarır. Bu, daha derli toplu bir görünüm elde etmek için cildi canlandırarak ve eski haline getirmenin yanı sıra cilt hasarını tersine çevirmeye yardımcı olur. Nar çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar cildi zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olduğu için, aslında en iyi anti-yaşlanma yağlarından biri olduğu düşünülür. Yağın C vitamini gibi güçlü antioksidanları cildin esnekliğini arttırır, cilt tonunu iyileştirir ve sağlıklı, parlak ve genç cilt oluşturmak için cildin pH seviyesini dengeler.

Yapmanız gereken tek şey yatmadan önce her gece nar çekirdeği, frankincense yani günlük-buhur yağı, lavanta yağı, E vitamini yağı ve jojoba yağının her birinden yaklaşık 20 damla kullanarak bir yüz serumu yapmak ve her gece yaklaşık 4 damla cilde uygulamak. Durulama yapmadan cildinize tamamen emilmesi istediğiniz cilt görünümünü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

3- Cilt Sorunlarını İyileştir

Nar çekirdeği yağı içerisindeki antioksidanlar, sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olmanın yanı sıra, sivilceleri tedavi edebilen ve önleyebilen hormonal dengesizlikleri gidermeye de katkı sağlar. Bu besleyici zengin yağ, yağlı bir tortu bırakmaksızın cilde nem sağlar; cildi gençleştirir, pürüzsüz, yumuşak ve kusursuz bırakır.

Nar çekirdeği yağının güçlü şifa özellikleri, punjik asit içeriği sayesinde lekeleri iyileştirmekle kalmaz, yara iyileşmesine de yardımcı olur ve herhangi bir iz bırakmaz. Yağ, iltihabı azaltma yeteneği nedeniyle sedef hastalığı ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileştirilmesinde de yardımcıdır. Bunun için iltihaplı bölgeyi hafifçe yıkayın, kurutun ve birkaç damla nar çekirdeği yağı uygulamak yeterlidir.

Nar Çekirdeği Yağı Saçlara Faydaları

4- Mat, Kuru Saçların Tedavisi

Nar çekirdeği yağının donuk, kuru saçları canlandırdığı bilinirken, çevre kirliliğinden saçları korumaktadır. Havluyla kurutulmuş saçların uçlarına birkaç damla uygulayarak serum gibi kullanmak idealdir. Etkilerini arttırmak için normal saç kreminiz içerisine birkaç damla da ekleyebilirsiniz.

5- Saç Derisi Sorunlarının Giderilmesi

Nar çekirdeği yağı enfeksiyon ve mantar ile mücadele özellikleri sayesinde kepek gibi kafa derisi problemlerini ortadan kaldırabilir. Ayrıca kafa derisindeki kaşıntı ve iltihapları da giderebilir.

Kepek mücadelesinde kullanmak için normal şampuanınıza kafa derisinde kullanacağınız şampuanınıza birkaç damla ekleyin.

Aynı zamanda, 1:4 oranında hindistancevizi yağı ile birleştirilerek sıcak yağ maskesi olarak da kullanılabilir. Karışımı ısıtın ve ardından kafa derisine uygulayın. Normal şampuanla yıkamadan önce birkaç saat boyunca bekleyin.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri