Okaliptüs Yağı Günlük Kullanım Alanları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Baş ağrısı, solunum yolu rahatsızlıkları veya cilt sorunları… Çok yönlü faydalara sahip olan okaliptüs yağı, aslında uzun zamandan beri geleneksel bir ilaç olarak kullanılmakta. Peki, okaliptüs yağı günlük kullanımları neler? Tüm detaylar, anneyasam’nde.

Doğal yağlar, özellikle de esansiyel yağlar (diğer bilinen adıyla uçucu yağlar) hakkında bilgi sahibi oldukça, koleksiyona eklemek üzere her uçucu yağı satın alma safhasına geçmiştim. Detaylı bilgi sahibi olup, çeşitli alanlarda kullandıkça bazılarının ne kadar da çok yönlü kullanıma sahip olduklarını fark ettim. Dolayısıyla aslında her yağa sahip olmaya gerek olmadığını, temel bir kaç yağın yeterli olacağını gördüm. İşte bunlardan biri de kesinlikle okaliptüs yağı.

Okaliptüs, uzun zamandan beri geleneksel bir ilaç olarak kullanılıyor. Ancak daha çok soğuk algınlığı hastalıklarda akla gelen bu yağ, çok farklı yararlara ve kullanımlara da sahiptir.

Birkaç okaliptüs çeşidi olmasına rağmen, Eucalyptus globulus en çok bilinenlerden türlerinden biridir. Daha fazla uzatmadan, hadi okaliptüs yağı günlük kullanımları nelermiş öğrenelim.

(Uyarı : on yaşın altındaki çocuklar için genellikle kullanılmasının önerilmediğini not etmek önemlidir)

Okaliptüs Yağı

1. Solunum Hastalığı

Antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip bir yağ olan okaliptüs, solunum yolu hastalıklarıyla mücadelede mükemmel bir seçenektir. Hava akımını arttırmaya ve solunuma yardım etme özelliğinden dolayı, yalnızca hastalığın kendisiyle mücadelede faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda solunum hastalığına bağlı semptomları hafifletmeye de yardımcı olur.

Solunum sorunlarıyla uğraşırken bir bardak kaynar suya 1-2 damla okaliptüs yağı koyun. Ardından kafanızı eğip, başınızın üzerine bir havlu koyarak kendinize bir buhar çadırı yapabilirsiniz.

2. Öksürük

Okaliptüs uzun zamandır solunum yolu hastalıklarının ve öksürüklerin tedavisinde doğal alternatif olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda antimikrobiyal özelliği ve hava yollarının temizlenmesine yardımcı olma yeteneği ile öksürüklerle baş etmenin etkili bir yolu olabilir.

Öksürükte kullanmak için havaya veya ev yapımı göğüs masajı en iyisidir. En sevdiğiniz taşıyıcı yağ, balmumu ve doğal esansiyel yağlar ile basit bir göğüs masajı merhemi yapılabilir.

3. Baş ağrısı

Taze şifalı kokusu ve antienflamatuar özellikleri ile okaliptüs yağının en yaygın kullanım alanlarından biri, (özellikle baş ağrılarınız sinüs sorunlarından kaynaklanıyorsa) baş ağrısının giderilmesidir. Kokusu zihinsel olarak sizi canlandırmaya yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda sinüs basıncı hissini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Okaliptusu nane ve lavanta gibi diğer baş ağrıları giderici yağlarla birleştirerek kendiniz için etkili, kişiselleştirilmiş bir baş ağrısı karışımı oluşturabilirsiniz. Hatta hızlı sonuç için gerektiğinde birkaç dakikada bir kokuyu derinlemesine soluyabilirsiniz.

4. Kas ve Eklem Ağrısı

Okaliptüs yağı kas ve eklem ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Mentol içermemesine rağmen okaliptüs naneye benzer şekilde serinletici bir etkiye sahiptir.

Rahatlatıcı ve tedavi edici bir banyo için 10-12 damla okaliptüs yağını en sevdiğiniz taşıyıcı yağdan 1 çorba kaşığı ve 1-2 su bardağı Epsom tuzu ile birleştirin. Sadece ılık su, okaliptüs ve Epsom tuzu hem vücudunuza şifa verecek hem de zihniniz için de son derece rahatlatıcı ve faydalı olacaktır.

Banyo yapmak için yeterli zamanınız yoksa, 10-12 damla okaliptüs esansiyel yağını 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirin ve ağrıyan kaslara veya eklemlere hafifçe masaj yapın.

5. Cilt Sorunları

Her ne kadar okaliptüs yağı, sadece solunum yolu hastalıklarına ve öksürüklere karşı kullanımıyla bilinse de farklı cilt hastalıklarını tedavi etmek için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaralar, kabarcıklar, yanıklar, böcek ısırıkları gibi sayısız cilt sorununa faydalı olduğu düşünülmektedir!

Cilt sorunlarından kurtulmak için, hindistancevizi veya jojoba yağı gibi cilt yatıştırıcı bir taşıyıcı yağ ile % 1 ile % 2 oranında okaliptüs yağını seyreltmek için kullanmalısınız.

6. Bağışıklığın Geliştirilmesi

Okaliptüs esansiyel yağının bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle, soğuk algınlığı, grip ve benzeri hastalıklar ile mücadele etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden bir daha ki sefere kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda okaliptüs yağını al ve bağışıklık artırıcı ve antimikrobiyal özelliklerin tadını çıkarmak için eve yay!

Gördüğünüz gibi okaliptüs şaşırtıcı derecede çok yönlü bir uçucu yağdır. Antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri ile birçok farklı sağlık sorunu için faydalıdır.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri