Laptop Alırken İşlemci Seçimi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yeni bir bilgisayar alırken kimi zaman hatalar yaparak sonrasında yıllarca kullanmak olduğumuz bir bilgisayara tahammül etmek zorunda kalıyoruz. Oysa birkaç dakikamızı ayırarak doğru bilgisayar seçimini yapmak konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Laptop alırken özellikle işlemci seçiminde büyük hatalar yapılmaktadır.

İşlemcilerde adlarında bulunan i3, i5 ve i7 hatta i9 gibi ibareler kafamızı karıştırmaktadır. Bazı i5 işlemcilerin i7 lerden daha iyi olduğu kimi i7 işlemcilerin ise i3 lerin bile performansını veremediği testler sonucunda ortaya konuldu. Bunun en büyük sebebi işlemcilerin tasarlanırken farklı amaçlarla tasarlanmasından kaynaklanmaktadır. Kimi  işlemciler oyun oynamak için ekran kartını beslemek amacıyla tasarlanırken kimi işlemciler hız amaçlayan ve günlük işleriniz için kullanabileceğiniz internete girmek, skype ve benzeri programları kullanmak amacıyla rami yüksek oranda rahatlatacak işlemciler olmaktadır. Aradaki farklı normal bir bilgisayar kullanıcının anlaması için test sonuçlarına göre karar vermesi gerekiyor. Yani hangi nesil olursa olsun işlemciniz i3,i5,i7 olmasına aldanmayın ve mutlaka işlemci test sonuçlarına göre sıralamada hangi işlemci daha iyiyse onu tercih edebilirsiniz.

İşlemci tercihinin yanı sıra yapılan diğer bir hatada ram oranının yüksek olması yanılgısıdır. Aslında ram oranı ne kadar yüksek olursa olsun diğer donanımlarda yeterince performanslı değilse ramin büyük kısmı boş masraf olacaktır. İşlemci ne kadar geçici belleğe ihtiyaç duyuyor bu önemli. Özellikle ramin hangi frekanslarda çalışabildiğini de görmek gerekiyor. 1066 mhz 4 gb bir ram ile 2333 mhz 2 gb bir ramin hemen hemen birbirine denk olduğunu söylemek mümkün. Önemli olan frekans hızıdır. Elbette oyunlarda yüksek ram istemesi durumunda raminizin toplam gb sayısı da önemli olacaktır. Fakat frekans düşük olursa hızı etkiler ve donmalar yaşabilir.

Bilgisayar alırken SSD olmasına dikkat etmelisiniz. 128 GB SSD olan bir laptop ile 1 TB HDD olan bilgisayarın hız farklıar 3-4 kat fark edebilmektedir. SSD lerinde kendi aralarında hızları farklılık gösterebilmektedir. Bunun içinde alacağınız laptopun mutlaka SSD marka ve hız değerlerine de bakmalısınız. SSD 128 GB olduğunda bir süre sonra size yetersiz gelebilir. Fakat 256 ve üstü almanız ilerleyen zaman yükleyeceğiniz oyunlar ve programlar için yeterli yere sahip olabilmeniz açısından önem arz etmektedir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri