Tiroid Hastaları İyotlu Tuz Kullanmalı Mı?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Her gıda da olduğu gibi sofra tuzlarında da fazla kullanımlar sonucunda bir takım belirtiler meydana gelmektedir. Özellikle de ela almış olduğumuz sofra tuzları 1999 yılından bu zamana kadar iyotlandığından dolayı her insan için faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle tiroid hastaları için tam bir tehlike teşkil eden tuzlar mutlaka özel olarak tüketilmelidir diyebiliriz. Yani Tiroid Hastaları İyotlu Tuz Kullanmalı mı? Sorusuna cevaben hayır kullanmamalıdır diyebilmek çok daha doğru kabul edilebilir. İyot eksikliği yaşanması durumlarında guatr hastalığı meydana gelirken, fazla tüketilmesinden dolayı da tiroid hastalığı meydana gelmektedir. Yani bu dengeyi iyi korumak bizlerin asil görevi olduğundan ötürü bu ayrıntılara dikkat etmemizde önemli bulunmaktadır. Her zaman için söylediğimiz gibi İyot zehirli bir gaz olmasından dolayı vücudumuz kendi başına üretememektedir. Bundan dolayı da sadece ağız yolu ile beslenmelerimizden elde edebilmekteyiz. Şimdi fazlalığı da beslenme yolu ile oluşmadığı için sofra tuzları ve kullanılan ilaçlar vasıtası ile vücudumuza girmektedir. İlaçlar hastalığımız tedavisinde önemli bir role sahip olduğu için onları bırakmamız doğru değildir. Fakat sofra tuzlarının kullanımında iyotsuz olanlarını tercih edebilmemiz daha kolaydır. Aile içerisinde kullanılan tuzların hastalığı olan kişilerden dolayı ayrı olarak tüketilmesi daha doğrudur. Ayrıca yapılan yemeklerin ise mutlaka tuzsuz olarak pişirilmesi en birinci kural görülebilir. Bu ayrıntılara dikkat ederek sağlığımızı korumamız mümkün olabilir.

İyot Fazlalığından Meydana Gelen Tiroid Hastalığı

Bildiğimiz üzere iyottun iki tane hastalığı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi iyot eksikliğinden meydana gelen guartır hastalığı, ikincisi ise iyot fazlalığından meydana gelen tirod hastalığı olmaktadır. Yani İyot kullanımının eksikliği de fazlalığı da her şekilde bizlere zarar verebilmektedir. Çok fazla iyot alınmasından dolayı tiroid bezlerinin oluşturduğu hormon üretimi bir anda baskı görmeye başlayarak hormon üretimini azaltmaktadır. Bu sayede de vücudumuzun fonksiyonlarında ters giden bir şeyler olduğu için de kişide belirtiler oluşturabilmektedir. Bu belirtiler ise ciltte alerji, sivilcelenme ve ciltte kuruluk olarak görünse de bir de iyot eksikliğinde yaşanan belirtiler de meydana gelebilmektedir. Ayrıca Tiroid Hastalığı olan kişinin hala iyotlu tuz kullanması sonucunda da terleme, titreme, çarpıntı gibi fonksiyonlar oluşabilir. Buda tiroid bezlerinin aşırı fazla çalışması le meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu hastalıkların meydana gelmesinin en büyük sorumluluğu kullanılan sofra tuzlarının olduğu yönünde sonuçlanmaktadır. Yani hasta olanlar iyotsuz tuz kullanmalı, sağlıklı insanlar ise iyotlu tuz kullanmalıdır diyebiliriz.

Tiroid Hastalarının İyotlu Tuz Tüketimi Sonucu Karşılaştığı Belirtiler

Özellikle ailenizde tiroid hastası var ise mutlaka yemeklerinin tuzsuz olması ve sofra tuzlarının da özel olması gerekmektedir. Çünkü bu tür hastalar iyotlu tuz kullanmadıkları için kendi tuzlarını kendileri katmaları gerekir. Olurda bu ayrıntılara dikkat etmez ve iyotlu tuz kullanımına devam ederlerse titreme, terleme, çarpıntı gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirler. Bu Belirtiler ise aşırı fazla iyot alımından kaynaklanarak tiroid bezlerinin gereğinden fazla çalışması ile meydana gelmektedir. Tiroid hastası olan kişiler iyot dengelerini koruyabilmeleri bakımından doğal yollar ile iyot alımı yapabilirler. İlk olarak deniz balıklarından başlayarak, deniz yosunu ve hayvansal gıdalar olarak devam edebilirler. Toprakta ve suda iyot eksikliği yaşanmasından dolayı 1999 yılından bu zaman kadar tuzlara iyot takviyesi yapılmaktadır. Bunun sonucunda da hastalıkların daha fazla çoğalmasına sebebiyet verilmektedir. Dünya genelinde kullanılmasından dolayı özellikle de sporcular tarafından talep gördüğünü ayrıca belirtmek isteriz.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri