Cilt için En İyi Yüz Bakım Yağları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İmkanınız da varsa, dolabınız cildin pürüzsüzlüğünü sağlamak için pahalı kremler, temizleyiciler, serumlar veya kişisel bakım ürünleriyle dolu olabilir. İçeriklerinden eminseniz, ne kullandığınızın farkındaysanız ve bilinçli bir kullanıcıysanız zaten cildinizi kimyasallardan korumak adına da gerekenleri yapıyorsunuzdur. Ancak içeriğinden emin olmadığınız kimyasal bileşenlere sahip bazı ürünlerin, toksinlerin önemli bir kaynağı olabileceğini unutmamalısınız. Bu ürünler cildiniz üzerinde geçici olumlu etki yaratsa da içeriğindeki bileşikler cilt tarafından emilir ve sonuç olarak kan dolaşımına ulaşıp uzun vadede olumsuz etkilere neden olurlar.

Neyse ki, birçok doğal, ucuz, daha sağlıklı seçenekler de bu zararlı içerikler olmadan cilt için mükemmel sonuçlar yaratabiliyor. Bu seçeneklerden biri olan doğal yağlar da cilt tipiniz ne olursa olsun, sorunlara yardımcı olmak ve daha sağlıklı, daha güzel bir cilde sahip olmanıza yardım etmektedir.

Söz konusu olan yüz cildi olduğunda daha hassas ve dikkatli davranmak gerektiğinden sizin için cilt tiplerine göre en iyi doğal yüz bakım yağları listeledik.

1- Üzüm Çekirdeği Yağı :

Sivilceye eğilimli cilt veya yağlı cilde sahip kadınlar için, üzüm çekirdeği yağı, sıkılaştırıcı özellikleriyle en iyi seçimlerden biridir.
Bu yağ, antioksidan bakımından zengindir ve iyileştirme ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Akne ile savaşmak için özellikle güçlü olan linoleik asit içerir.
Güçlü bileşiklerini hücre dokusuna derinlemesine dağıtmak için deri tarafından hızla emilir. Sivilceye meyilli cilde yağ tipi ürünlerinde uygulanması zaman zaman soru işaretlerine sebep olsa da, cildinize yağın uygulanması aslında yağ üretimini en aza indirmeye yardımcı olur ve üzüm çekirdeği yağı bu amaç için idealdir.
Cildi yatıştırıp, rahatlatır ve aynı zamanda akne oluşumunu önlemek için fazla yağ üretimini sınırlar. Cildinizin kurumasına izin verdiğiniz zaman bu durum aslında cildinizin yağlılığını arttıran bir etki yaratır, çünkü çok kuru olduğunda bu cildin doğal tepkisidir. Üzüm çekirdeği yağı hafiftir, bu nedenle ciltte ağır, yağlı bir his bırakmaz. Bunun yerine yağlı ve kuru alanları dengelerken nemlendirir.

Üzüm çekirdeği yağı, koyu göz altı görünümünü azaltmak için de mükemmeldir. Birkaç hafta boyunca her gün kullanırsanız, önemli bir fark göreceksiniz. Yağ, OPC’lerin zengin olması sayesinde (oligomerik proantosiyanidinler) kolajeni de geri yüklemeye yardımcı olabilir. Bu bileşikler, serbest radikalleri yok etmeye ve hücresel düzeyde kolajenin restorasyonunu teşvik etmeye yardımcı olurlar. Böylelikle cildinizi daha sıkı hissetmenizi sağlarken, aynı zamanda hasar belirtilerini de en aza indirgiyor ve engelliyor.

2- Jojoba Yağı :

Teknik olarak bir yağ değil bal mumu esteri olan Jojoba yağı, sebum ya da cildin ürettiği yağa benzer bir tutarlılık ve moleküler yapıya sahiptir.
Hafiftir, yağsızdır ve akneye eğilimli ve yağlı ciltlerin yanı sıra kuru ve normal cilde de iyi gelir.
Akne sorunu yaşayanlar için harika bir seçim olmasının nedeni, cildin sebumunu taklit edebilme yeteneğidir. Böylelikle cildin yeterli yağ ürettiğini düşündürüp, cilt yüzeyindeki sebum miktarını azaltır.
Jojoba ayrıca diğer yağlara kıyasla cilt tarafından çok hızlı bir şekilde emilir.
Jojoba yağı doğal olarak insan sebumuna benzediğinden, sözü edildiği gibi, yağlı cilde sahip olanlar, cildin doğal yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olacak bu yağı kullanarak fazlasıyla yararlanabilirler.

3- Hindistan Cevizi Yağı :

Hindistan cevizi sahip olduğu protein, yağ asitleri ve E vitamini ile cilt tarafından kolaylıkla emilmesinin yanında antibakteriyel özellikler de sunuyor.
Kuru ciltleri besleyen, ayrıca kuru cildi dengelemek isteyen, karma cilt tipine sahip olanlar için ideal bir nemlendiricidir. Ticari nemlendiriciler çok miktarda su içerdiğinden cildinizin nemlendiğini hissedersiniz. Ancak, su kurur kurmaz birlikte cilt yeniden kurur. Bunun yerine, hindistan cevizi yağı, cildin altındaki dokuların güçlenmesine yardımcı olurken derin, gerçek uzun süre dayanan nem sunar.

Bu yağ, orta zincirli yağ asitleri içerir ki bu yağlar, cilde uygulandığında cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Bu yağlardan dolayı, hindistan cevizi cildi uzun süre nemli tutmaya yardımcı olabilir. Çünkü yağlar, gözeneklerdeki nem kaybını ortadan kaldırır.
Hindistan cevizi yağı, sağlıklı cilt gelişimi, ciltteki yıpranmanın onarımı, cildin pürüzsüz kalması ve çatlamaya karşı korunması için yüksek C vitamini seviyesi nedeniyle yaşlanmaya karşı korumaya çalıştığınız cilt için de idealdir. Erken ortaya çıkabilecek yaşlanmayı ve kırışıklıkları da önleyebilir.

Geleneksel olarak, hindistan cevizi yağı anti-aging özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca hindistan cevizi yağı, antibakteriyel bileşiklerinden dolayı iyileşmeyen yaralar ve deri enfeksiyonları için de kullanılmaktadır.
Makyajı temizlemek, cildi veya saçları nemlendirmek gibi pek çok farklı alanda kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağı ile şaşırtan güzellik sırları anneyasam’nde.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri