Cilt sarkması için doğal maskeler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Cilt Sarkmasını Önleme

Cildin kırışması ve sarkması cildin yaşlanması ile meydana gelen durumlardır. Ciltteki elastin ve kolajen yapısının elastikiyetini kaybetmesi ile cilt de yaşlanmaya başlar. Bu cildin kendi kendi nemlendirmesini sağlayan bazı bileşenlerin etkisiz kalmasına cildin sarkmasına ve gevşek durmasına sebebiyet verir. Ayrıca yaşlandıkça yüzdeki bazı kaslar da zayıflar ve cildin sarkmasına katkıda bulunur.

Cildin yaşlanmadan da elastikiyetini kaybettiren bazı durumlar vardır. Bunların içinde güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalmak başta gelir. Sigara içmek, alkol kullanımı, obezite, hamilelik, hızlı kilo kaybı, zayıf diyetler, yanlış cilt bakımı ürünlerinin kullanımı ve cilt üzerinde zararlı kimyasal kullanımı da cildin sarkmasına sebep olur. Bunların etkisini azaltmak ve cildin eski elastikiyetini kazanması için uygulayabileceğiniz maskeler :

1. Yumurta Beyazı

Yumurta beyazı doğal bir cilt sıkılaştırıcı olarak düşünebilir ve cilt sarkması açısından da oldukça etkili bir şekilde kullanılabilir. Cildin ihtiyacı olan nemi de sağlamakta oldukça faydalıdır.

İki yumurta beyazını köpürene kadar çırpın. Yumurta beyazını yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu işlemi haftada iki kere uygulayarak sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.
Bir diğer alternatif ise bir yemek kaşığı yoğurt ile bir yumurta beyazını çırparak karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün ve 30 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu maskeyi de haftada iki kere tekrarlayabilirsiniz.

2. Salatalık ve Avokado

Salatalığın yaşlanma karşıtı etkisi artık herkes tarafından biliniyor. Hatta yaşlanma karşıtı salatalık maskesi konusunda buna örnekler de vermiştik. Kozmetik endüstrisinde de anti-aging etkili krem ve losyonlara baktığınızda genellikle içeriğinde salatalık kullanıldığını göreceksiniz. Salatalık cildin ihtiyacı olan nemi sağlar ve ayrıca gözenekleri sıkılaştırır. Avokado cildinizin ihtiyacı olan beslenmeyi sağladığı gibi aynı zamanda çok etkili bir nemlendiricidir. Avokado ve salatalıktan oluşan maske cilt sarkmaları için oldukça etkilidir.

Avokadoyu dilimleyip blenderda karıştırarak bir bardak akışkan kıvamda çıkana kadar karıştırmaya devam edin. Aynı işlemi salatalık için de yapın. İkisinden de birer bardak olduktan sonra ikisini birbirine karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 30 dakika boyunca maskenin cildinize oturmasını bekleyin. Ilık suyla durulayabilirsiniz. Bu maskeyi iki haftada bir uygulayarak cilt sarkmalarını önleyebilirsiniz.

3. Limon

Cildin elastikiyetini sağlayan kolajenlerin üretimini arttıran C vitamini limonda oldukça bol bulunur. Ayrıca limonun sıkılaştırıcı etkisi ile erken yaşlanma ve kırışıklık gibi sorunların da önüne geçtiğini biliyoruz.

Taze sıktığınız limon suyunu avuç içlerinize dökerek boynunuza ve yüzünüze ovalayarak sürün. Gözleri ve göz çevresini korumaya özen gösterin. 5 – 10 dakika arasında bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Ardından kullandığınız bir nemlendirici varsa uygulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2-3 kere tekrar ederek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.
Alternatif olarak yarım limondan sıkacağınız limon suyunu bir bardak soğuk su ile karıştırarak yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışım ile yüzünüze şok uygulayabilirsiniz. Karışımı hiç kurulamadan yüzünüzde kurumasını bekleyin. Bu işlemi günlük olarak veya iki günde bir uygulayabilirsiniz.

4. Badem Yağı

Badem yağında bolca bulunan E vitamini cildinizin sıkılaşmasına ve ihtiyacı olan nemi almasına yardımcı olur. Ayrıca ciltteki hücrelerin onarımını sağlayan kuvvetli bir antioksidandır.

Her gün yüzünüze bir miktar badem yağı ile masaj yapmayı alışkanlık haline getirin. Masaj yapmanız yağın cilt tarafından emilmesini sağlayacaktır. Bu işlemi tekrarladıkça günden güne daha fazla sıkılaştığını göreceksiniz.

5. Aloe Vera

Aloe Vera sarkmış olan ciltleri sıkılaştırıp forma sokmak açısından oldukça etkilidir. İçerdiği malik asit sayesinde cildin elastikiyetini arttırarak sarkmaların önüne geçer. Ayrıca bildin nemlendirilmesine de katkısı vardır.

Bir Aloe Vera yaprağındaki jeli çıkartın ve bu jeli yüzünüze ve boynunuza yayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada bir kaç kere tekrarlayın.
1 yemek kaşığı Aloe Vera jeline 1 çay kaşığı mayonez ve 1 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürerek 15 dakika bekleyin. Ilık suyla duruladıktan sonra soğuk su çarparak şok etkisi yaratın. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

6. Yoğurt ve Bal Maskesi

Yoğurt cildin beslenmesi için gereken oldukça zengin besin bileşenlerine sahiptir. Zaten doğal olarak nemlendirici ve besleyici olan yoğurda bir de bal eklenince iki kat besleyici ve nemlendirici özellik göstererek cildin sarkmasını önlüyor.

1 kase yoğurda 1 yemek kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Karışımı boynunuza ve yüzünüze yayarak sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra maskeyi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere istediğiniz sonuçları alana kadar uygulamaya devam edin.

7. Zeytinyağı Masajı

Tıpkı badem yağında olduğu gibi besleyici özellikleri yüksek olan zeytinyağı ile masaj yaparak da cildinizi canlı ve elastik tutabilirsiniz. Zeytinyağı yaşlanma karşıtı özellikler gösteren E ve A vitaminleri bakımından zengindir ve cildinizin nemlendirilmesini de sağlar.

Mikrodalga fırında biraz zeytinyağını hafifçe ısıtın. Isınan zeytinyağı ile yüzünüze parmak uçlarınızla yuvarlaklar oluşturur biçimde 10 dakika masaj yapın. Uyumadan önce günlük olarak bu işlemi tekrarlayın. Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkayarak çıkartabilirsiniz.

8. Yeterince Su Tüketin

Cildinizin sağlıklı, genç, elastik kalması için en çok dikkat etmeniz gereken konu belki de gün boyu sık sık su tüketmek. Sıvı alımının cildiniz açısından oldukça kritik olduğunu bilmeniz ve günlük 8-10 bardaktan az su tüketmemeniz gerekiyor. Yaz aylarında bu rakamı daha da yukarı çekebilirsiniz.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -