Dudak Çevresinde Sivilce Neden Çıkar?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Zaman zaman vücudunuzda ya da yüzünüzde daha önce görmediğiniz sivilcelerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biri de hem dudak hem de ağız kenarlarındaki ağrılı sivilcelerdir. Tıp dilinde Perioral Dermatit denilen ağız kenarlarındaki sivilceler nasıl yok edilir sizlerle paylaşıyoruz.

Hafif kaşınma ve yanma ile ortaya çıkan çene ya da ağız kenarlarındaki sivilceler uzun süre geçmeyince can sıkıcı hale dönebilir. Çıkan bu sivilcelerin kesin çözümü için o sorunun altında yatan neden bilinmelidir. Bu nedenin de bilinmesi o sorunun tekrarlanmaması için yapılması gerekenleri bilmek demektir. Dudak çevresinde oluşan sivilceler kir, yağ, makyaj kalıntıları vb. gibi etkenlerle ortaya çıkabilir. Eğer bir de yağlı cilde sahipseniz bu sivilcelerin görünmesi normaldir. Ağız kenarında çıkan sivilceler, genellikle ergenlik döneminde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Estetik görsel açısından büyük sorunlara yol açan bu sivilceler, tıp dilinde Perioral dermatit olarak adlandırılır. Hastaların çoğu 20-35 yaş arası genç kadınlardır. Perioral dermatit kronik bir hastalıktır. Hastalık günler içeresinde yatışarak ve alevlenerek seyreder. Tedavi edildiği takdirde iz bırakmadan geriler.

Perioral Dermatit Nedeni Olabilecek Faktörler:

• Tahriş reaksiyonları
• Kortizon kullanımı
• Ultraviyole ışıları
• Hormonlar
• Demodex folliculorum paraziti

Perioral Dermatit Nedeni Olabilecek Faktörler

DUDAK KENARLARINDAKİ SİVİLCELER NASIL GEÇER?

– Sivilcenizin üstüne akşam yatmadan sarımsak sürebilir ve bunu haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

– Temiz cilde kil maskesi uygulayabilir ve haftada bir tekrar ederek kurtulabilirsiniz.

– 5,6 damla limon, bir çorba kaşığı yoğurt ve maske kıvamına gelene kadar da karbonat ekleyip maske yapabilir ve hafta iki kez uygulayarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri