Hamilelikte Oluşan Cilt Lekelerini Önleme Yolları

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Hamilelikte değişim nedeniyle ortaya çıkan problemlerden bir tanesi de hiperpigmentasyon yani cilt lekeleri sorunudur. Pek çok kadın için büyük bir sorun haline gelen cilt lekeleri gebelikte en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Hamile kadın ve pek çok birey de bu problemi yaşayabilmektedir. Ancak hamilelikte artan cilt lekelerine karşı alınabilecek önlemler ile daha iyi bir cilt sahibi olabilir ya da cildinizi oluşacak ve lekelerden koruyabilirsiniz. Hamilelikte oluşan cilt lekelerini önleme yolları arasında öncelikli olarak bilinçli güneşlenme yer alıyor.

Hamilelikte oluşan cilt lekelerinden kurtulma yolları genetik faktörlerin neden olabileceği gibi yanlış beslenme, güneş, hamilelik öncesinde uzun bir süre kullanılmış olan ilaçlar, östrojen ve progesteron ilaçlarının içerisinde bulunan bazı hormonların cilt lekelerine neden olduğu bilinmektedir. Bu dönemde hassas hale gelir ve özellikle de cildin güneş gören bölgelerinde bu sorun doğrudan ortaya çıkar ve kahverengi lekeler oluşur.

Hamilelikte oluşan cilt lekelerini önleme yolları arasında beslenmeye dikkat etmek de yer alıyor. Hamileler için beslenme başlı başına önemli bir konudur. Hemen hemen birçok hamilenin ortak problemi olan cilt lekeleri hamileliğin ilk iki buçuk ayından sonra oluşur ve özellikle yüz, ellerin sert kısmı, omuz, sırt, dekolte bölgesi, kol ve bacaklarda dışa dönük yüzeylerde ortaya çıkar. Cilt lekeleri nasıl engellenir diye düşünüyorsanız, öncelikli olarak hormonların güneş ışınlarının etkisi ile etkileşime girmesini engellemek için koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Cildin güneş gören kısımlarında güneşten koruma faktörü içeren kremler kullanılmalıdır. Tamamen gölgeleyen ve kollarınızı kapatacak uzun kollu giysiler de bu dönemde faydalı olabilir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri