Kuru Yüz Cildi için Nemlendirici Önerileri

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Pek çok farklı cilt tipi içerisinde kuru cilt tipi en kolay sorun yaratabilenlerden biri. Her ne kadar yağlı cilt yapısına sahip olanlar pek çok cilt sorununu sadece kendilerinin yaşadığını düşünse de kuru ciltler de oldukça ciddi cilt sorunları yaşamaktadır.

En çok sorulan ve çözümü aranan sivilce-siyah nokta-akne gibi cilt sorunlarının sadece yağlı ciltlerde göründüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü, kuru cilt yapısı bu tip cilt sorunlarının en temel nedeni olabilmektedir. Bunun da altında yatan aslında kuru cildin sürekli ve düzenli olarak nemlendirilmesi ihtiyacıdır.

Cildi nemlendirmek ve ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak adına kozmetik ürünler kullanabileceğiniz gibi içeriğinden emin olduğunuz, evde kendi hazırladığınız doğal nemlendiricileri de kullanabilirsiniz.

UYARI : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Kuru Yüz Cildi için Evde Doğal Nemlendirici Önerileri

1- Jojoba Yağı Terapisi :

Jojoba yağının yapısı, vücudun doğal yağı olan sebum ile aynıdır. Bu da jojoba yağını, her cilt türü için mükemmel bir nemlendirici doğal malzeme yapar. Ayrıca cildi rahatlatmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir.

Malzemeler;

3 bardak sıcak su (yüz cildini yakmayacak sıcaklıkta olduğundan emin olun!)
Küçük temiz havlu
½ çay kaşığı jojoba yağı

Uygulama;

Havluyu sıcak suya batırın ve yüzünüzün üzerine koyun. Yaklaşık 5-7 dakika yüzünüzde tutun ve sonra çıkarın.
Hafif, dairesel hareketlerle jojoba yağını cildinize masaj yaparak uygulayın. Bu yağ yüzünüzde yaklaşık 10 dakika boyunca kalsın.
Yağın cilt tarafından iyice emildiğinden emin olduktan sonra fazla yağı bezle silin.
Haftada bir veya iki kez yapılabilir.

Gerek saç bakımında gerekse cilt bakımında en çok kullanılan doğal ürünlerden biridir, Jojoba yağı. Peki, jojoba yağın faydaları nelerdir? Jojoba yağı saç bakımında ve cilt bakımında nasıl kullanılabilir? Cilde uygulandığında gösterdiği sıkılaştırıcı ve elastikiyet arttırıcı etkisi sebebiyle jojoba yağının özellikle de makyajı temizliğinde kullanılması oldukça iyi bir seçenektir. Peki nasıl kullanacağız? İşte, jojoba yağı ile göz makyajı temizleyicisi yapmak için 3 farklı öneri anneyasam’nde.

2- Kuru Yüz Cildi için Zeytinyağı Masajı :

Zeytinyağı, cildi besleyen nemlendirme özelliklerine sahiptir. Zeytinyağındaki polifenollerin varlığı da Güneş’in neden olduğu hasara karşı koruma konusunda yardımcı olur. Diğer malzemelerden biri olan lavanta yağı çok sayıda cilt sorununu tedavi etmek için eskiden beri kullanılmaktadır. Ancak buna ek olarak özellikle de kuru cildin neden olduğu kaşıntı ve tahrişi azaltan antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Malzemeler;

2 çay kaşığı zeytinyağı
1-2 damla lavanta yağı

Uygulaması;

Lavanta ve zeytin yağlarını karıştırın.
Karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın ve ardından fazla yağları bir bezle silin. Alternatif olarak, az miktarda nemlendirici olarak bırakmayı da düşünebilirsiniz.
Zeytinyağlı bu yağ kombinasyonu düzenli nemlendiricinin yerini alabilir ve günlük olarak kullanılabilir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri