Pirinç Suyu ile Saç ve Cilt Bakımı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Pilav yaptığınız bir sonraki sefer pirinç suyu atmayın. Çünkü cildi ve saçları güzelleştirmek için kullanabileceğiniz en ucuz ve etkili malzemelerden biridir. Pirinç suyu yüzyıllar boyu Asya ülkelerinde cildin genç görünümünü korumak, saçların sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Pirinç suyu, anti-inflamatuar özellikler içeren ferulik asit ve güçlü bir antioksidan olan allantoin de dahil olmak üzere güzel saç ve cilt için gerekli olan vitaminler, mineraller ve amino asitlerle doludur. Peki cilt ve saçlar için bu kadar faydalı bileşenlere sahip olan pirinç suyu nasıl elde edilmeli? Pirinç suyu ile cilt bakımı, pirinç suyu ile saç bakımı nasıl yapılmalı? Tüm bu soruların cevabını yazıyı okudukça görebileceksiniz.

Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

Pirinç suyunu güzellik rutininin bir parçası olarak kullanmak için birkaç yöntem vardır. Her çeşit pirinci kullanabilirsiniz, beyaz uzun, kahverengi veya elinizin altında ne olursa… Pirinç suyu hazırlamak için birkaç farklı yöntem vardır.

1- Pirinç suyu hazırlamak için hızlı yöntem :

Önce pirinci bir bardak suyla durulayın, kir veya pisliklerden arındırın. Bunu yaparken içme suyu kullanın.

Daha sonra, pirinci bir kaba koyun ve üzerine yine temiz suyu koyun. 30 dakika kadar pirinci ıslatın. Bu süre içerisinde suya pirincin tüm vitamin ve minerallerinin geçmesi için arada hafifçe elinizle karıştırın ve pirinci ovuşturun. Bu, vitamin ve minerallerin suya geçmesine yardımcı olur ve saçlarınız için besleyici bir durulama suyu oluşturur.
Şimdi, pirinç suyunu temiz bir kaba süzerek ayırın. Pirinç suyu kullanıma hazır!

2- Fermente pirinç suyu hazırlama yöntemi :

Önce pirinci bir bardak suyla durulayın, kir veya pisliklerden arındırın. Bunu yaparken içme suyu kullanın.
Ardından tekrar pirincin üzerine suyu koyun ve 15-20 dakika bekleyin ve suyunu süzüp, bir kenara ayırın. Haftada 2-3 sefer pilav yapıyorsanız her seferinde bu şekilde suyu ayırarak saçları durulamak için yeterli miktarda pirinç suyunu elde edebilirsiniz.
Daha sonra bu pirinç suyunu hafifçe ekşi olana ve fermantasyon başlayana kadar suyunu bir veya iki gün süreyle oda sıcaklığında bırakın. Bundan sonra çoğu insan, fermantasyon sürecini durdurmak için sıvıyı kaynatma tavsiyesinde bulunur. Bunu yapmamakta fayda var. Çünkü fermente pirinç suyu, faydalı besin maddeleri içerir ve bir kere bu sıvıyı kaynatırsanız – tüm vitaminlerin gittiği düz bir su kalır elinizde. Öte yandan, sıvı pastörize edilebilir. Pastörizasyon bakterileri öldürür ve bunu yapmanın en kolay yolu mikrodalga fırını kullanmaktır. Mikrodalgalara maruz kalma, enerjiyi eşit derecede ve derin bir şekilde tüm sıvıya iletir, daha nazik ve daha kısa bir ısıtma sağlar ki böylece pirinç suyundaki ısıya duyarlı maddelerin tamamı korunur.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -