Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Daha görünür halde olmalarından yüzde çıkan sivilceler ile ilgilensek de başta sırttaki sivilceler olmak üzere vücut sivilceleri de oldukça acılı ve rahatsız edicidir. Peki sırttaki sivilcelerden kurtulmak için ne yapılmalı, sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Hepimiz daha çok daha görünür halde olmalarından dolayı yüzde çıkan sivilceler ile ilgileniyoruz. Vücut sivilceleri neden olur, nasıl geçer gibi konulara daha önce detaylarıyla yer vermiş olsak da sırttaki sivilceleri diğerlerinden biraz ayrılır. Vücuttaki pek çok bölgedeki cilt sorunlarını kıyafetler altında saklayabilir ve de her gün yüzleşmek zorunda kalmayabilirsiniz. Ancak sırt sivilceleri zordur. Çünkü, öncelikle sırt sivilcesine ulaşmak zordur, dahası sırt çantası veya giyilen kıyafetler sebebiyle oluşan sürtünme daha acılı ve can sıkıcı bir süreç yaşanmasına sebep oluyor. Ek olarak bu sürtünme sebebiyle sivilceler tahriş olup, bir türlü geçmeyen cilt lekeleri oluşabiliyor.

Buraya kadar sırt sivilcelerinin acılı yönünden bahsetmiş olsak da biz kadınlar görsel görünümünden de çokça rahatsız oluruz. Göz kamaştıran, çok beğendiğiniz sırt dekolteli bir elbiseden veya yaz aylarında giyilecek hemen her kıyafetten görünmeleri bir kenara bir de tahriş olan cildi fena halde yakacak deniz tuzu var… Endişelerinizin ağrı veya estetik olup olmadığına bakılmaksızın, sırt sivilcelerinin epeyce rahatsız edici olduğu inkar edilemez. Bu nedenle sizler için sırt sivilceleri nasıl geçer sorusundan yola çıkarak önce en teme adımdan başlayarak dikkat edilmesi ve yapılması gerekenleri listeledik.

Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilce-Akne Nedir?

Yazıları düzenli takip edenler için bunlar tekrar gibi olacak ama ilk defa bizi okuyanlar için burada hatırlatma anlamında bazı konulara yer vermekte fayda var. Sivilcenin ne olduğunu, neden olduğunu anlamadan tedavi edilebilmesini beklemeyin.

Akne, cilt gözeneklerinin, kir, ter ve aşırı yağ karışımıyla tıkanmasıyla ortaya çıkan iltihaplı cildi ifade eder. Gözenek bir kez tıkanırsa sivilce bakterileri enfekte olur ve inflamasyonla şişememeye başlar.

Sivilce / akneden kısa vadede kurtulmak için yaptığımız sivilceyi patlatma işlemi uzun vadede cilde çok zarar veren, cilt lekelerinin oluşmasına neden olan en önemli sebeptir.

Sırttaki Sivilceler Neden Olur?

Aslında hem yüz hem de vücut sivilceleri gibi sırt sivilcelerinin temem nedeni aynıdır; kirler, aşırı yağ, temizlenmeyen ölü cilt ve bakteriler. Bununla birlikte, sırtımızdaki gözenekleri tıkayan ya da iltihabı tetikleyen şeylerin türü biraz farklı olabilir.

Sırt bölgesi normalde örtülmüş olduğundan, giyilen kıyafetler terin vücuttan atılmasına engel olabilir ki bu da gözenekleri tıkayan bir sebeptir. Sırt bölgesi için uygun hijyeni sağlamak, ulaşılması zor olduğundan bu da bir faktördür. Ek olarak, cilt ile kıyafetler arasındaki sürtünme (sırt çantası bile durumu şiddetlendirebilir) iltihaplanma olasılığını artırabilir.

Hormonlar hem yüz hem de vücut sivilceleri için büyük bir suçludur. Bununla birlikte, hormonal sırt sivilcesi, en çok genç erkeklerde görülür.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri