Kepekten Nasıl Kurtulabilirsiniz?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kimi zaman şampuan değişiminden, kimi zamansa stresten kaynaklanan kepek sorunu çoğu insanın ortak problemidir. Hiç istenmedik zamanlarda saç derisinin üzerinde görülen kepekler kişinin utanmasına ve stres yaşamasına da neden olmaktadır. Kepek oluşumuna neden olan bir diğer faktör ise saçın az ya da çok sık yıkanmasıdır. Saçlara sürülen jöle, köpük, biryantin ve sprey gibi malzemeler de kepek oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Peki kepeğe karşı çözüm nedir? Saçta oluşan aşırı kepeklenme sorununa bitkisel çözümler ile çara bulmak mümkün.

Kepek oluşumuna neden olan birçok etken vardır. Az su tüketimi ve stres gibi durumlar da saç derisinde kepek oluşumuna yol açabilir. Kepekten kurtulmak için şampuanlar ve kullanılan ilaçlar dışında evde kolayca uygulanabilecek bitkisel yöntemler de etkilidir. Kadın, erkek demeksizin çoğu kişide görülebilen bir cilt sorunu olan kepek yüzünden streslenmenize gerek yok. Kepek sorununu sizlere sunacağımız bitkisel çözümlerle aşabilirsiniz.

Saçtaki Kepek Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlerin en sık karşılaştığı sorunlardan birisi kepektir. Saçta oluşan kepeğin çok farklı nedenleri vardır. Çok sık saç yıkamak, şampuan seçimi, stres, az su tüketimi, saçların uzun süre yıkanmaması gibi etkenler nedeniyle saçta kepek oluşumu görülebilir. Saçtaki kepek nasıl temizlenir diyorsanız işte sizlere birkaç tüyo;

Saçlarınızı ne çok sık, ne de çok seyrek yıkamayın. 2 günde 1 saç yıkamak en doğru seçimdir. Eğer saçlarınızda aşırı yağlanma problemi yoksa haftada 3 kez yıkamanız yeterlidir.
Kepeklenme problemine yatkın saçlarınız varsa jöle, biryantin ve sprey gibi ürünleri kullanmaktan kaçının.
Saçlarınızı tararken tarağın dişlerini saç derinize çok fazla temas ettirmekten kaçının. Bu şekilde saç derinizin aşınmasını önleyebilirsiniz.
Saçlarınızı çok sıkı toplamayın. Mümkün olduğunca açık bırakarak hava almasını sağlayın.
Mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.
Günlük olarak en az 1,5-2 litre su tüketmeye özen gösterin.

Limon Suyu İle Çözüm

Limon suyu saçlarda oluşan kepek sorununu çözmek mümkün. Sadece kepekten kurtulmak için değil saçları canlandırmak ve daha güçlü saçlara sahip olmak için de limon suyunu kullanabilirsiniz. Kepeğe karşı bitkisel çözüm arayanların uygulayabileceği limon suyu maskesi için saçlar önce şampuanla yıkanmalıdır. Ardından temiz saça limon suyu sürerek yarım saat beklenmelidir. Son aşamada ise saçlar tekrardan şampuanlanarak temizlenmelidir. Bu işlemler sırasında aşırı şampuan kullanımından kaçınılması önerilir.

Kepeğe Sirke İle Çözüm

Antibakteriyel özelliği bulunan sirke saç tedavisi için mükemmel bir çözümdür. Saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyunuza 1 fincan elma sirkesi ilave ederek saçlarınızı bu su ile yıkayın.

Kepeğe karşı çözüm arayanlar sunduğumuz önerileri en az 15 gün boyunca düzenli olarak kullandığında sonuçlarını almaya başlayacaktır. En önemlisi de saçlarınız için kepeğe karşı etkili bir şampuan seçimidir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri