Çilek bacak nedir? Nasıl Geçer?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kadınların güzellik tutkusu beraberinde farklı sorunları da getirebiliyor. Fakat bu bizi güzellik merakından durdurmaya yeter mi? Asla! Daha pürüzsüz ve göz alıcı bacaklara sahip olmak için epilasyon yaptıktan bacaklarda oluşan kırmızı veya siyah noktaları ele alıyoruz. Çilek bacak adı verilen bu noktalar kusursuz bacaklara gölge düşürebiliyor. Sağlık açısından bir sorun yaratmayan bu noktaları evde nasıl geçirebileceğini anlatıyoruz. Epilasyondan sonra bacak bakımının nasıl yapıldığını ve çilek bacak problemini nasıl çözeceğini seninle paylaşıyoruz.

Çilek bacak nedir?

Çilek bacak, genellikle epilatör, jilet veya ağda yaptıktan sonra oluşan kırmızı, bazen de siyah noktalara verilen isim. Bacaklarda meydana gelen bu minik noktalar, pürüzsüz bacaklara gölge düşürüyor.

Çilek bacak problemi genellikle kalın kıl yapısına sahip olan kişilerde yaygın olarak görülüyor. Bunun sebebi çok basit, yanlış yöntemlerle tüy almak. Yanlış bir yöntemle bacaklarındaki tüyleri aldığında kıl kökleri tahriş oluyor ve kızararak alarm durumuna geçiyorlar. Merak etme, çilek bacak ciddi bir sağlık problemi değil ve çoğunlukla kendiliğinden geçiyor. Fakat çilek bacak problemini en başından çözmek hatta mümkünse bu problemle hiç karşılaşmamak için aşağıdaki önerilere göz atmalısın.

Doğru epilasyon yöntemi nedir?

Aslında hangi epilasyon yöntemini kullandığından ziyade tüylerini doğru bir şekilde alıp almadığın önemli. Tüylerini almak için ister ağda, epilatör veya jilet kullan, her daim tüylerinin uzağı yönün tersine doğru almalısın. Tüylerin uzadığı yöne doğru bacaklarını aldığın takdirde batık ve çilek bacak problemi kaçınılmaz olabilir.

Kıl dönmesi, kıl iltihaplanması gibi problemler de tüylerin yanlış alınmasından dolayı meydana gelir. Bacaklarındaki her tüy aynı yöne uzamaz. Bacakların arka kısımlarındaki tüyler farklı yöne, sağa veya sola doğru uzayabilir. Bu nedenle tüy alırken mutlaka tüylerin çıkış yönlerini inceleyerek ilerle.

Epilasyon sonrası bacaklarını nemlendir

Epilasyondan sonra cildinin kurumaması ve bacaklarında çilek görünümü oluşmaması için cildini nemlendirmelisin. Özellikle bacakları jilet veya ağda ile almak bacaktaki ölü derilerin atılmasını sağlar ve bacakların daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Bacağındaki ölü derilerden arındıktan sonra mutlaka yoğun nemlendirici ve onarıcı etkisi krem sürerek bacak bakımını tamamlayabilirsin.

La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Yatıştırıcı Balm, epilasyon sonrası bacakta meydana gelen kuruluğa karşı harika bir ürün. Bacaklarda kırmızı ve siyah noktaları önlüyor, cildi derinlemesine nemlendiriyor ve onarıyor. Hassasiyet nedeniyle bacaklarda oluşan kaşıntı ve kızarıklığı da yok eden La Roche Posay onarıcı kremi biz her epilasyon sonrası mutlaka kullanıyoruz. Bu kremi sadece bacaklarında değil bütün vücuduna hassasiyet hissettiğin anlarda uygulayabilirsin.

Haftada bir peeling yap

Çilek bacak görünümü oluşmaması için bacağındaki ölü derileri düzenli olarak peeling ile uzaklaştırmalısın. Haftada bir kendine vücut bakım günü belirle ve kollarına, bacaklarına ve yüzüne peeling uygula.

Vücut peelingi denilince aklımıza ilk olarak Kiehl’s Gently Exfoliating Body Scrub geliyor. İçeriğindeki kayısı çekirdeği tozu parçacıkları bacaklarının pürüzsüz görünmesine yardımcı olur ve cildindeki ölü derileri uzaklaştırır. Kiehl’s vücut peelinginin en sevdiğimiz yönü cildi kurutmadan peeling yapması, cildi ölü hücrelerden hassas bir şekilde temizlemesi. Vücut peelingini ıslak cildine yapmalısın. Bacaklarına peeling yaparken mutlaka aşağıdan yukarıya doğru dairesel hareketleri takip etmelisin.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri