Makyajla Uyumamanız için Nedenler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Biz kadınlar her daim bakımlı olmayı ve güzel görünmeyi çok severiz. Bu yüzdende makyaj malzemelerini çok fazla kullanırız. Ancak güzel ve bakımlı olalım derken de hiç yapılmaması gereken hatalara düşeriz. Eminim ki bunu yapmayan kadın yoktur. Evet şuan bunun ne olduğunu merak ediyorsunuz.

Yapılan hata gece geç saatlerde eve geldiğimizde ya da kendimizi yorgun hissettiğimiz dönemlerde makyajlı olan yüzünüzü yıkamadan yatıyor olmanız. Bunu her zaman yapmasanız da mutlaka ki yapmışsınızdır ya da etrafınız bunu alışkanlık haline getirmiş insanlarla doludur.

Belki hayatınızda 1-2 kez bu şekilde uyumanız sizi çok etkilemeyecektir ancak bunu sürekli hale getirenler için aynı şey geçerli değil. Emin olun makyajla uyumak cildinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Bu şekilde uyumanın 4- 5 sene sonra cildinizde yapacağı etkiyi bir görseniz emin olun ne kadar yorgun olsanız da yüzünüzü temizlemeden uyumazsınız.

Uyku, vücudunuzun dinlenmesi ve yenilenmesi için çok önemli bir zamandır. Nasıl vücudumuzdaki kasların dinlenmeye kendini toparlamaya ihtiyacı varsa, cildin de biz uyurken gün boyunca etkilendiği tüm faktörlerden kendinizi arındırarak yenlenmeye ihtiyacı var.

Cildiniz siz uyurken gün boyunca etkilendiği tüm faktörlerden kendi uzaklaştırıp, yenilenme moduna geçiyor. Makyajla uyuduğunuz zaman, en basit haliyle maskranın cilde dağılması bile, cilt onarım sürecini engelleyen etki olarak öne çıkıyor. Bu sadece en basiti daha bir sürü cilt sorununa neden oluyor.

Peki makyajla uyumanın başka ne zararı olur diyorsanız yazımıza bir göz atın derim.

1) Vücut Makyajı Emer

Cildin; tıpkı kalp, akciğer, böbrek vs. gibi vücudun önemli organlarından biri olduğunu ne yazık ki unutuyoruz. Üstelik cildimiz vücudumuzun cilası, süsü gibi. Özellikle de yüzümüz bizim görüntümüzü, duruşumuzu ve güzelliğimizi gösteren en önemli unsur. Bu yüzden de cildimize çok iyi bakmamız gerekir.

Cilt üzerine konan her ürünü soğurur. Bu yüzden de makyajla uyuyorsanız bilin ki cildiniz bu ürünlerdeki tüm kimyasalları emecek ve içine çekecektir. Bu durum sadece cilt deformasyonlarına sebep olmaz, aynı zamanda kimyasalları içine çektiği için ciddi hastalıklara da neden olacaktır.

Cilt zaten oldukça hassas bir organdır. Hava alması ve dinlenmesi gerekir. Bu da demek oluyor ki makyaj yaptığınızda cildiniz hava almaz ve kapalı kalmış olur. Tabii bu da cildin hiç istemeyeceği bir durum. Çünkü cildin kapalı kalması hiç iyi değildir.

Cilt, su, protein, farklı mineral ve kimyasalleri içerir. Deri de binlerle gözeneklerle kaplıdır ve bu gözeneklerde sebum adı verilen doğal yağlar bulunmaktadır. Bu madde cildi nemlendirir ve deri hücrelerini, tahriş edici maddeleri temizler. Bu yüzden de makyajla uyursanız o gözenekleri tıkayacağınız için cilt sorunları baş gösterir.

2) Akneli Ciltler Kaçınılmaz Olur

Cildin üzerine konan bütün ürünleri emme özelliğine sahip olduğunu söylemiştik. Makyajla uyuduğunuz zaman da cildiniz bütün gece makyaj malzemelerini emerken, aynı zamanda bir tür akne savaşı da deri altında baş göstermeye başlar.

Zaten çok geçmeden de sabah uyandığınızda cildinizde sivilcelerle uyanırsınız. Üstelik oluşan bu sivilceler lekelere dönüşecek ve pürüzlü bir cilde sahip olmanıza neden olacak.

3) Makyaj Kalıntısı Cildinizi Kurutabilir

Cilt kuruluğu zaten başlı başına kadınların en rahatsız olduğu cilt sorunlarından biridir. Buna bir de sizin sebep olmanız çok daha kötü. Ne alaka diye düşünebilirsiniz. Makyajlı uyuduğunuzda, cilt kendisini yenileyemediği için haliyle de donuk ve genç görünümden uzak bir cilde dönüşecektir.

Makyajla uyuduğunuzda elinize geçecek olan şey tıkanmış gözenekler ve soluk bir renk…

4) Kırışıklıklara Merhaba

Cildiniz yaşın ilerlemesiyle ve yer çekiminin de etkisiyle zaten yeterince deforme oluyor ve yavaş yavaş sarkmaya, kırışmaya başlıyor. Anlayacağınız siz de makyajla uyuyarak bu süreci daha da hızlandırıyorsunuz. Üstelik cildinize bakarsanız zamana meydan okuyabilirsiniz, ancak siz cildinizin daha fazla kırışmasını istermişcesine ne yazık ki yapmamanız gereken işleri yapıyorsunuz.

Uyku, cildimizi ve vücut sistemimizi onaran sihirli bir değneye benzer. Ancak siz makyajla uyuduğunuz için cildiniz kendini yenleyemiyor. Haliyle cilt onarımı uykuda görevini yerine getiremediği için de cilt çok daha çabuk kırışmaya başlıyor.

Cildinizi her gece yıkarak kendi kendine daha genç görünmesi için yardımcı olabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak hem masrafsız hem de çok kolay! Tabii ardından kendi cilt tipinize uygun olan cilt kreminizi uygulamayı ihmal etmeyin.

5) Makyaj Olmasa Da Yüzünüzü Temizlemeden Uyumayın!

Toplumda ne yazık ki genel olarak yüzümüzde makyaj yoksa temizlemeye de gerek yok şeklinde bir algı oluşmuş durumda. Ancak unuttuğunuz şey yüzün ve saçların gün içerisinde tüm toz ve kirlerden en çok etkilenen organ olduğudur. Tıpkı ellerimizi nasıl sürekli temizlememiz gerekiyorsa cildimiz de aynı ihtiyacı hisseder.

Sonuçta kimse kirli ve terli bir yüze sahip olmak istemez sanırım. Bu yüzden her günün sonunda yüzünüzü yıkamaya özen göstermek en doğrusu. Ardından ise cildinize süreceğiniz kaliteli bir nemlendiriciyi cildinize uygulamalısınız. Kirli yüzler bakterilerin çoğalması ve daha kötü sonuçlara sebep olması için birebirdir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri