İkiz Gebelikte Beslenme

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İkiz bebeğe hamile kadınların alması gereken kalori, demir, kalsiyum ve omega 3 oranı artıyor. İkiz gebeliklerde artan besin ihtiyacını karşılamak için çok yemek yerine, dengeli ve çeşitli beslenmek çok daha doğru.

Hamilelik zorlu ve özen isteyen bir dönem. Hele ki ikiz bebek bekleyen annelerin metabolizmasına iki kat daha çok iş düşüyor.Tek bedende iki değil, üç can besliyorlar. Vücudun iki bebeği sağlaması gereken gıda oranları artıyor. Dengeli ve çeşitli beslenmek  bebeklerin, bebeklik ve ileri dönem gelişimini ve sağlığını oldukça etkiliyor.

İkiz bebeğe hamile anne adayları hangi besinleri daha çok tüketmeli?

  • Tekil gebelikte annenin kalori ihtiyacı yaklaşık 300 kalori artarken, ikiz gebelikte ek 600 kaloriye daha ihtiyaç var. Bu kalori ihtiyacını karşılamak için, dengeli, çeşitli ve sık sık beslenmek gerekiyor.
  • Özellikle anne karnında bebeğin gelişimi için en temel mikrobesin öğelerinden üçü olan demir, kalsiyum ve omega-3’ün yeterli miktarda alındığından emin olunmalıdır. İkiz gebelikte bebekler için kan yapma ihtiyacı iki katına çıkar. Bu durumda annenin demir açısından zengin gıdalara ağırlık vermesi, gerekirse ve doktoru önerirse demir takviyesi alması gerekir.
  • Kalsiyum ihtiyacı da iki bebek bedenine hayat veren annede iki katına çıkar. Eğer anne yeterince kalsiyum almazsa, bebek için gereken kalsiyum kemiklerden elde edilmeye başlanır. Annenin kemiklerinden alınan kalsiyum uzun vadede annede kemik problemlerinin yolunu açar. Dolayısıyla ikiz bebeklere hamile olan kadınların kalsiyum açısından zengin olan süt ve süt ürünlerini yoğun olarak tüketmeleri, günde 2-3 bardak süt içmeleri, yoğurt, peynir, kefir gibi besinleri tüketmeleri gerekir.

Omega 3, folik asit ve protein ihtiyacı iyi karşılanmalı

  • Omega-3 ise bildiğimiz gibi özellikle beyin, göz gelişimi açısından son derece önemlidir. Tüm insanların ihtiyacı olan bu yağ asidi, anne karnındaki bebekler için hayati önem taşır. Omega 3 açısından zengin gıdaların yanı sıra, doktor tavsiyesiyle dışarıdan takviye de alınabilir. Omega 3 her besinde bulunmaz. En çok bulunduğu besinler balık, yeşil yapraklı sebzeler ve cevizdir. Haftada iki kere balık, yeşil sebze  yerken, her gün 2-3 adet de olsa ceviz tüketmek önemlidir.
  • Ayrıca ikiz bebek annelerin protein ihtiyacı da tekil gebeliklere göre yüzde 15-20 civarında artar. Bu ihtiyacı karşılamak için et, yumurta, baklagiller muhakkak tüketilmelidir.
  • Sıvı alımı ise her hamilelik gibi ikiz hamileliklerde de hayati önem taşır. İkiz gebeliklerde sıvı ihtiyacı da daha çoktur. Üstelik kabızlık gibi sindirim sorunlarının  önüne geçilmesi için de son derece önemlidir. Anne adayı kendisini susuz bırakmamalı sık sık su içmeyi bir alışkanlık haline getirmelidir.
  • Folik asit de ikiz gebelikler de vazgeçilmez besin besinlerinden biridir. Folik asit bakımından zengin besinler tüketilmeli ve eğer doktorunuz önerirse takviye olarak folik asit alabilirsiniz.
  • İkiz anne adaylarının mutlaka beslenme listesinde bulunması gereken diğer gıdalar, yumurta, kuruyemiş, baklagiller, bol meyve ve sebze ile yulaf, bulgur, tam buğday ekmeği gibi tam tahılları içeren gıdalardır.
  • İkiz bebeğe hamile olan kadınların günde üç ana öğün, üç ara öğün ile toplam altı öğün beslenmesi önerilir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri