Döviz, Enflasyon ve Faiz İlişkisi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Enflasyon Arttığında Faizler Neden Artar?

Ülkemizde yüzde 30 oranında enflasyon olduğunda eğer faiz oranları örneğin yüzde 10 civarında kalırsa vadeli mevduatlardaki paralar değerini bile korumamakta ve insanlar bankalarda parasını değerlendirmek istememektedir. Bu durumda diğer para birimlerine geçerek dövizin daha da artmasına haliyle enflasyonun yükselmesine neden olacak kısır bir döngüye sebebiyet vermektedir. Bu nedenle enflasyona göre vadeli mevduat faizi vererek insanları vadeli mevduatlarda tutmak zorunda kalınmakta ve enflasyona göre faiz verilmektedir.

Döviz Neden Artıyor?

Döviz fiyatları ABD tarafından FED parasal politikasına bağlı olarak artmaktadır. Aynı zamanda siyasal gelişmelerde döviz fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. İhracatın İthalattan düşük olması, yabancıların yeterince tahvillerimize ilgi duymaması ve ülkede yatırımcı güveninin olmaması gibi etkenler Türk Lirasının değer kaybetmesine ve döviz fiyatlarının artmasına sebebiyet vermektedir.

Döviz – Enflasyon – Faiz Birbirini Tetikler Mi?

Döviz artarsa enflasyon artar. Enflasyon arttığında ise faizin yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumda dövizdeki artış faizinde artmasına neden olabilmektedir. Bu kısır döngünün devam etmemesi için her biriyle aynı anda ve ayrı ayrı mücadele etmek gerekmektedir. Aksi durumda daha fazla yükselen bir üçlüyle karşı karşıya kalınabilmektedir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri