Düğüne Giderken Her Kadının Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yaz sezonun açılmasıyla birlikte düğün sezonu da açılmış durumda. Haliyle hemen hemen her hafta yeni bir davetle karşı karşıyayız. Bu da her düğünde yeni bir kıyafet veya elbise demek. Kadınların kıyafet konusunda stres yapması için illa gelin olmalarına gerek yok. Aynı şekilde başkalarının düğününe katılırken de ne giyecekleri konusunda stres yaşamada üstlerine yoktur.

Evlenen kişi kardeşin de olsa, kuzenin de olsa ya da herhangi bir arkadaşın da olsa durum aynıdır. Yaptığımız ilk şey gardırobumuzun başına geçip ne giyeceğimizi düşünmek olur. Üstelik onlarca kıyafet arasından hiç kıyafetimiz yokmuşcasına bir telaşa kapılırız ya da olan kıyafetlerimiz, elbiselerimiz içinden hangisi elbiseyi giyeceğimiz konusunda kararsız kalırız.

Neyseki artık bu konuda kafanız karışmayacak. Çünkü biz sizin yerinize özel davetlerde, düğünlerde ne giymeniz gerektiğiini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Bazı ipuçlarına uyarak hemen her düğüne kısa zamanda hazırlanarak, her koşulda düğünün en şık giyinen kadını olabilirsiniz.

1) İlk Olarak Düğünle İlgili Plan Yapılmalı

Bir düğüne gideceğiniz ilk olarak kimin düğününe gideceğinizi sorgulamanız gerek. Yani bu kişi sizin yakınınız mı, arkadaşınız mı, akrabanız mı? bu kıyafet seçimi konusunda en önemlilerin başında yer almakta. Kendinize soracağınız bir diğer soru ise düğün mekanı ve düğün mevsimi olmalı. Genel olarak düğünler yaz aylarında tercih ediliyor, ancak mekân oldukça önemli bir konu.

Aslında kendinize birkaç soru sorduğunuzda, düğünle ilgili küçük plan yaptığınızda zaten hazırlanmanız için çok fazla bir engel kalmıyor. Bu şekilde kısa bir sürede hazırlanarak, düğüne yakışır bir şekilde o akşamın en şık kadınlarından olmanız için hiçbir engel oluşmuyor. Haliyle bu da bir düğüne giderken stres yaşamanızın önüne geçmenizi sağlayacak.

O zaman gelelim bu güzel tüyolara…

2) Düğüne Dikkat!

Gideceğiniz düğündeki yakınlık derecesi oldukça önemli bir konu. Kendi kardeşinizin yahut bir arkadaşınızın düğünü ile uzaktan tanıdığınız birinin düğünü elbette bir olamaz. Düğünün bir olamayacağı gibi giyeceğiniz kıyafetler de bir olamaz.

Bir diğer konu ise gideceğiniz davetin düğün mü, nikâh mı olduğudur. Çünkü düğünde daha eğlenceli olabilirken, sade bir nikâh biraz daha ciddiyet ve resmiyet isteyen bir tören şeklidir. Bu tarz törenlerde takım elbise, klasik kalem elbise ya da etek bluz tarzı kıyafetler tercih etmeniz daha uygun olacak. Seçtiğiniz ayakkabılarla ve iddialı bir ruj ile dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Eğer iki parça kıyafetler giymek istemiyorsanız, tercihinizi sade ve şık elbiselerden yana da yapabilirsiniz. Örneğin, drapeli yahut düz kesim bir elbise tercih edebilirsiniz.

3) Çok Kısa Elbiseler Tercih Etmeyin

Bazı kadınların en çok yaptığı hatalardan biri içinde rahat olmadıkları kıyafetleri giyerek huzursuz olmak ya da haddinden fazla kısa giyerek giysilerinin içinde rahat edememek oluyor. Özellikle rahat edemeyeceğiniz bir kıyafetle düğüne gelmek hiç hoş olmaz.

Bir diğer konu ise o günün geline özel olduğunu unutmamaktır. Kısa giyerek dikkat çekmek geline yapılmış bir saygısızlıkltır. Zaten kalabalık bir ortamda çok açık ya da mini giymek sizin de hafif görünmenize ve saygınlığınızı yitirmenize neden olur. Bu tarz sıkıntılar yaşamamak adına daha zarif, olması gerektiği şekilde dekolteli elbiseler giyebilirsiniz. Dikkati zariflikle çekmek her zaman daha iyidir.

4) Siyahın Asilliğinden Faydalanın

Siyah her zaman çok asil ve zarif bir renk olmuştur. Kusur kapatma özelliğiyle de hemen hemen her kadının dolabında bulunan parçaların en başında yer alır. Özellikle de düğünlere, davetlere en çok yakışan ve tercih edilen renklerdendir.

Eğer hala dolabınızda şık zamanlar için giyebileceğiniz siyah bir elbise yoksa en kısa zamanda mutlaka edinmelisiniz. Çünkü gününüzü kurtarabilecek en şık parçalardan birdir. Üstelik farklı aksesuarlar ile aynı elbiseyi düğünlerde birçok kez daha kullanabilirsiniz.

5) Yanınızda Büyük Çantalar Taşımayın

Düğünlerde en çok yapılan hatalardan biri de kadınların içine her şeyi koymak için yanlarında taşıdıkları kocaman bavul gibi çantalardır. Ancak bu büyük ve hantal olan çantalar bu tarz davetlerin, özel günlerin çantası değildir.

Elbiseniz veya ayakkabınız ile uyumlu portföy dediğimiz küçük çantalar tercih etmeniz gerekir. Zira büyük çantalarla düğünden ziyade çarşıya ya da alışverişe çıkmış gibi görünürsünüz.

6) Ayakkabının Rahat Olması Önemli

Düğünde gelin veya damadın yakınlarından biriyseniz bu demek oluyor ki hep bir koşturmaca içinde olacaksınız. Bu koşturmaca sonunda eğlenmek elbette sizin de hakkınız. Eğer o koca koca topuklar içinde bir oyana bir bu yana yamulmayacaksanız, ben ne olursa olsun çok rahat bir şekilde hareket ederim diyorsanız elbette giyin. Ancak buna kendiniz bile inamıyorsunuz değil mi?

İşte düğünde acı çekmeden, rahat bir şekilde hareket edebilmenizi sağlayan bir ayakkabı istiyorsanız, daha kısa ama çok şık olan ayakkabı modellerini tercih etmeye özen gösterin.

7) Takı Seçimi Nasıl Olmalı?

Sıra geldi takı ve mücevher seçimine. Sade bir elbisenin bir anda havasını değiştirmenin ve ona hareketlilik kazandırmanın en kolay yolu zarif ve iddialı bir mücevher seçiminde bulunmaktır.

Takınızı seçerken, elbisenizin dekoltesine uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer elbiseniz bol taşlı ve dikkat çekici ise bu sefer takı seçiminde daha sade tercihlerde bulunarak, elbiseniz ile dengeli bir seçim yapabilirsiniz.

8) Düğün Konseptini Mutlaka Öğrenin?

Her düğünün konsepti, tarzı ve kuralları birbirinden farklıdır. Bu tamamen gelin ve damadın zevkine kalmış durumda. Örneğin; bazı düğünlerde özel kıyafet giyme zorunluluğu olur. Eminim ki bunu bir çoğunuz duymuştur.

Erkeklerden smokin giymeleri, kadınlardan ise uzun şık bir gece elbisesi giymeleri istenir, bu dediğim gibi tamamen gelin ve damada kalmış. Aynı şekilde düğün mekanı da bilinmesi gereken önemli noktalardan biridir. Bu yüzden bu tarz sorunlar yaşamamak adına mutlaka düğünle ilgili detayları öğrenmeyi ihmal etmeyin.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri