Peşinat Olmadan Ev Almak Mümkün Mü?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Herkes ev sahibi olmak ister. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan ve yüksek tutarlarda kira ödeyen aileler, kira öder gibi ev sahibi olmanın yollarını arıyor. Tabi bu noktada banka kredileri çok önemli bir yere sahip. Ancak ne yazık ki konut kredisi, konutun eksper bedelinin yalnızca yüzde 80’ine kadar veriliyor. Hatta bazı bankalarda bu oran çok daha düşük. Dolayısıyla yeterli peşinatı olmayanlar konut kredisi çekerek ev sahibi olamıyor. Bu da akıllara Peşinat olmadan ev almak mümkün mü sorusunu getiriyor.

Peşinatsız konut kredisi almanın yolu bulunuyor. Ülkemizde hizmet veren bankalar ipotekli konut kredisi adı altında bir ürün geliştirdi. Bu kredi aslında peşinatsız konut kredisi çekmek isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Bu ürüne göre, bankaya bir konut daha ipotek ettirilmesi gerekiyor. Yani banka hem var olan, hem de alınacak olan konut üzerine ipotek koymak sureti ile, alınacak konutun yüzde 100’üne kadar konut kredisi sağlıyor. Tabi ipotek gösterilecek konutun da tapu mülkiyetli olması şart.

İpotek Olmadan Konut Kredisi Almak

Yüzde yüz konut kredisi kullanmak isteyenler her zaman bankaya bir konut daha ipotek ettiremeyebilir. Bu durumda bankalar farklı alternatif yollar da göstermektedir. Örneğin taşıt ipoteği ile konut kredisi adı altında yeni bir ürün daha kullandırımda. Rehin gösterilecek bir ya da birden fazla taşıttan söz etmek mümkün. Örnek vermek gerekir ise 300 bin TL’lik bir konut kredisi kullanabilmek için değeri 300 bin TL’nin üzerinde bir ya da birden fazla araç gösterebilirsiniz.

Nakit Para ya da Yüksek Kredi Notu

Bankalar artık nakit blokajlı konut kredisi de kullandırıyor. Yani kişi konut kredisi kullanacağı bedel kadar parayı bankaya yatırıyor ve bloke ettiriyor. Banka kişinin kredi borcu bitene kadar tutara bloke koyuyor. Ayrıca bu tutarlar banka tarafından değerlendiriliyor, vadeli hesapta faiz getirisi de sağlanabiliyor. Bazı bankalar altın ve döviz gibi farklı değerleri de blokaj altına almak sureti ile yüzde 100 oranında konut kredisi kullandırabiliyor.

Belki de konutun tamamına kredi çekmenin en güvenli ve tercih edilir yolu yüksek kredi notuna sahip olmaktır. Bankalar yüksek kredi notuna sahip olan müşterileri için konut kredisi + ihtiyaç kredisi kullandırmak sureti ile konutun tamamını finanse edebiliyor. Elbette bu işlemi gerçekleştirmek için yalnızca yüksek bir kredi notu yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda kişinin hem konut kredisini, hem de ihtiyaç kredisini ödeyebileceği bir bireysel kazancı ya da hane halkı geliri olmalıdır.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -