En Fazla Kaç Adet İmplant Yapılabilir?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kişiler, dişlerinin farklı zararlar görmesi sonucunda implant yaptırma gereği duyabilir. Bu sebeple, ilk olarak implantın ne olduğunu, kaç adet implant yapılabileceği, dikkat edilmesi gereken durumların neler olduğu, hangi aralıklarla implant değişiminin yapılması gerektiği, gibi konular hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

İmplant Nedir?

İmplant, kelime anlamı olarak ‘vücuda tanıdık olmayan zararsız malzemelerin monte edilmesi’ anlamına gelir. Diş köklerinin alındığı durumlarda, bireyin çiğneme ve dişe ihtiyaç duyulan alanlarda zorluk yaşamamasını sağlamak için yapılan bir tedavi yöntemidir. Tedavinin uygulama aşamalarını bilmek, aynı anda en fazla kaç implant yapılabileceği veya kaç tane implanttan fazlasının zarar olduğunu anlamak amacıyla gerekli olacaktır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant yapmak için çeşitli aşamaların gerçekleştirilmesi gerekir ve her aşama sırasına uygun olarak yapılmalıdır.

İmplant yapım aşamaları şu şekilde ifade edilebilir:

  1. Çene üzerindeki (implant yapılacak olan alanda) diş köklerinin temizlendiğine emin olunur.
  2. Diş kökü için yerleştirilecek en uygun vidanın seçimi yapılır. Bu seçim, diş hekimi tarafından ve bireyin (yaşı, çene yapısı, ihtiyaç duyduğu implant sayısı gibi) çeşitli durumlarına bağlı olarak belirlenir.
  3. Vidanın çene üzerine en uygun şekilde yerleştirilmesi sağlanır. Daha sonra vida üzerine gelecek olan en uygun diş seçilir.
  4. Seçilen dişler de yapma diş olmakla birlikte, implant yaptıran bireyin diğer dişlerinin rengine göre ayarlanabilir. Daha sonra monte edilmesi işlemi yapılır.
  5. Diş hekimi tarafından kontroller sağlandıktan sonra implant işlemi tamamlanmış olur.

Bu adımların izlenmesi sonucunda, başarılı bir implant tedavisi alınır.

İmplant yapım aşamalarının bilinmesi, bireyin yaşayabileceği zorluklar, aynı anda kaç tedavinin uygulanabileceği konusunda fikir verecektir.

En Fazla Kaç Tane İmplant Yapılır?

İmplant, kişinin vücuduna doğal olmayan ancak zararsız maddelerin alınmasıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Ancak her ne kadar zararsız da olsa, çene üzerine vida yerleştiriliyor olması ilerleyen yaşlarda kötü bir görünüme neden olabilir. Bu sebeple, belirli sayıdaki implant diş tedavi sonrası, hem doktorlar tarafından önerilmez hem de bireylerin uzun vadede dayanmak isteyecekleri bir durum değildir. Genel olarak; üst ve alt çeneye ayrı ayrı olmak üzere, farklı sayılarda implant diş tedavisi alınabilir.

Üst çene üzerindeki dişlerin durumu, tedaviyi alan bireyin yaşı ve sağlık durumu, farklı tedavi yöntemlerine cevap alınamaması gibi durumlara bağlı olarak; altı ile on diş arasında implant tedavisi yapılabilir. Benzer bir şekilde, alt çene üzerinde de altı ile on iki tane diş arasında olmak üzere; farklı sayılarda implant diş tedavisi yapılabilir. Yapılabilir durum olmasına rağmen, diş hekimleri tarafından gerek görülmediği durumlarda implant tedavisi yapılmaz. Diş kökleri eğer zarar görmeden tedavilerde kullanılıyorsa, alternatif yöntemler uygulanır. Bu tür tedaviler de yanıt vermezse implant yapılması önerilir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri