Kışlık Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Havaların sıcak olması sizi aldatmasın. Bir bakmışsınız ki kara kış kapıya dayanmış. Şuan üşümek çok uzak gibi görünse de sandığınız kadar uzak değil aslında. Özellikle de kışın en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri ayakların sıcak tutulması. Annelerimizin de tabiriyle “her hastalık ayağı üşütmekle” başlar. Bu yüzden ayaklarınızı sıcak tutmanız önemli bir konu. 😉

Şuan size uzak gibi gelse de eminim ki kış geldiğinde yapılan hazırlıkların başında kışlık botlar ve kabanlar yer alır. O buz gibi soğuyan, yağmurlu, karlı havalarda dışarı çıkacağımız zaman ilk önce kışlık ayakkabılarımızı kontrol ederiz.

Kahverengi bot

Eğer yeni bir kışlık ayakkabı alacaksak her seferinde olduğu gibi birçok kararsızlık da beraberinde gelir. Nedeni ise beğendiğimiz kaliteli ayakkabıların genelde çok pahalı olması, bütçemize uygun olanın da kalitesiz olacağından şüphe duymamızdan kaynaklanmaktadır.

Aslında kışlık ayakkabılarımızı alırken dikkat etmemiz gereken kuralları bilirsek bu tarz ikilemlerde kalmayız.

1) Ayak Sağlığına Dikkat

Ayakkabı alırken ekonomi olması elbette önemli bir konu, ancak ondan daha önemli olan şey ekonomok olmasından ziyade ergonomik olmasıdır. Çünkü ayakkabı seçimi sağlığımızı ciddi anlamda etkilediği için daha çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi sonucunda sırt ve bel ağrısından kireçlenmeye, topuk ve bacak tentonlarının zarar görmesine kadar birçok soruna yol açabilir.

Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanlarına göre “Ayakkabı seçimi yaparken, ayak parmaklarının uzunluğuna ve şekline göre seçilmelidir.” Özellikle günümüzde çok fazla gördüğümüz ucu sivri, dar burunlu olan botların, çizmelerin parmak tentonlarına ciddi anlamda zarar verdiği söylenmektedir.

2) Rahatlık Önemli

Ayakkabı özellikle de kışlık botlar, çizmeler her gün giyilen ayakkabılar olduğu için rahat olması çok önemli bir konu. Dolayısıyla bot alacağınız zaman en önemli kriterlerinizden biri rahatlığı olmalıdır. İyi ve kaliteli bir botu giydiğiniz zaman ayağınızı rahatsız etmemeli, ayak kemerinizi ve tabanınızı çok iyi bir şekilde desteklemeli.

Aynı zamanda bağcıkların özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Ayağınızı tepeden tırnağa kuşatan bağcıklı modeller rahatlık konusunda en iyileridir. Özellikle kar yağdığında bağcıklarla desteklenen ayağınız yürüyüş konusunda size kolaylık sağlar.

3) Kışlık Bot Dediğin Sıcak Olmalı

Kışlık bot dendiğinde ya da kışlık botta hangi özelliğin olması sizin için daha önemli olduğunu sorduğumuzda olması istenilen en önemli nokta sıcak tutmasıdır. Bu yüzden ışlık ayakkabı alacağınız mutlaka ayakkabıların hangi malzemeden yapıldığına dikkat edin.

Seçtiğiniz ayakkabının, ayağınızı sıcak tutacak materyallere sahip olması gerekir. Buna en iyi örnek deridir. Deri ayağınızı sıcak tutacak bir yapıya sahiptir. Ancak kışın çok fazla görmeye başladığımız süet kumaştan yapılan ayakkabılar ne yazık ki ayağınızı sıcak tutma konusunda başarılı değildir. Özellikle de yağmur ve kar suyunu çekebileceği için kışın çok soğuk ve yağmurlu havalarda asla tercih edilmemesi gereken bir kumaş türüdür.

4) Kaygan Taban Ayakkabılara Dikkat!

Kış olduğu zaman yağmur, kar ve buzlanma derken yerler bir hayli kaygan olur. Bunun üzerine bir de ayakkabınızın altı kaygansa bunun sonucunda düşmeler, kayma sonucu ortaya çıkan kırıklar ve yaralanmalar kışın en çok gördüğümüz sorunların başında yer alır.

Eğer bu tarz kazalar yaşamak istemiyorsanız kışlık botunuzun tabanının zemine kuvvetle temas etmesi gerekir. Kaymaz tabanlı ayakkabılar sayesinde bu tarz yaralanmaları ve kazaları en aza indirgemek sizin elinizde. Bu yüzden kışlık botunuzun dış tabanının kaymaması için kauçuk diye tabir ettiğimiz malzemeden oluşan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Tabanı kauçuk olan modellerle daha güvenli bir biçimde yürüyebilirsiniz.

5) Kışlık Ayakkabılar Hafif Olmalı

Kışlık alırken bu ayakkabıları çok sık giyeceğinizi hatta o ayakkabılarla uzun yollar katedeceğinizi unutmamalısınız. Bu yüzden de adığınız botların sizi yormayacak olmasına ve hafif olmasına özen göstermelisiniz. Zaten kışın kar, yağmur, çamur derken bir de hantal botlarla kendinizi bunaltmaya ve yormaya gerek yok diye düşünüyorum.

Elbette kaliteli kışlık botların çok hafif olmasını bekleyemeyiz, ancak yine de çok ağır olmamasına özen göstermeliyiz. Özellikle de son dönemlerde hem soğuktan koruyan hem de çok ağır olmayan botlar bulmak mümkün.

6) Çoraplarınızın Koyu Renk Olması Önemli

Astarı doğal deriden imal edilmiş ayakkabılar giyim esnasında terleme, su çekme veya ıslanma nedeni ile çoraplara renk verebilir. Bu tür durumlar için koyu renk çorap giyilmeli.

Uzun süre kullanılmayan ayakkabılar kalıpla ya da içerisine kağıt konularak saklanmalı.

7) Islanan Ayakkabıları Kuruturken Dikkat!

Islanan ayakkabılar kesinlikle sobaya yakın ya da kalorifer peteklerinin üzerine koyularak kurutulmamalı. Aynı şekilde yapılan bir diğer hata da ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak! Maalesef bu da yapmamanız gereken ve ayakkabıyı deforme eden bir uygulama.

Bu tür işlemler ayakkabıda deformasyonlara sebep olur ve bu da o ayakkabıyı bir daha asla giyilmeyecek hale getirmenize neden olur.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri