Gebelikte Diyabet

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Gebelik oluştuğunda 25 yaş ve üzerindeki kadınların birçoğunda en çok karşılaşılan durumlar arasında gebelik diyabeti yer almaktadır. Gebelikte şeker hastalığı tedavi edilmediği takdirde hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit edebilmektedir. Gebeliklerin yüzde 6’sında diyabet oluşabiliyor ve diyabet özellikle de gebelik öncesinde bu hastalığı yaşamayan kadınlarda ortaya çıkabiliyor. Gebelik sırasında diyabetin ortaya çıkması hareketsiz yaşam ve obezitenin artması oranında artış gösteriyor.

Gebelikte diyabet genellikle annenin yediklerine dikkat etmesi ve kullanacak olduğu ilaçlar ile baskı altına alınmaktadır. Anne kendi ve bebeği için bu durumu önemsemediği takdirde bebekte diyabet kalıtsal bir hastalık olarak da görülebilir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan diyabet sorunu hem anne hem de bebek için hayati tehlike taşıyabilmektedir. Glikoz vücudun temel enerji kaynağı olan bir şekerdir. Kandaki insülin hormonu ile vücuttaki bazı hormonlar etkisiyle belli seviyede tutulur. Kandaki şeker miktarının yüksek olması diyabet hastalığıdır ve bu kişilerde gebelik esnasında da diyabet ortaya çıkmaktadır. Gebelik kontrol altında sürdürülen bir dönemdir. Bu dönemde annenin şekerinin yüksek olduğu tespit edildiğinde anne karnında bebekte ani ölümler doğumdan sonra bebekte solunum güçlüğü problemi kan şekeri düşüklüğü ve yüksek oranda da yenidoğan sarılığı oluşabilmektedir. Tansiyon hastası olan annelerde de tansiyona bağlı oluşan gebelik zehirlenmeleri kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle önce doğal yöntemler ve perhiz ile sonra gerekli ise ilaç tedavisi ile önlem alınmalıdır.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri