Kivinin Faydaları Nelerdir?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Meyveler arasında farklı bir lezzeti ve farklı bir tadı bulunan kivinin birçok yararı bulunduğunu biliyor muydunuz? Kivinin henüz tam olmamış olanları oldukça ekşi bir tada sahip olsada, olgunlaşan kivilerin tadı oldukça güzeldir. Kivilerin lezzetinin yanı sıra sağlık açısından faydalı olduğuda uzmanlar tarafından belirtiliyor. Kivinin ne gibi faydaları olduğunu sizler için araştırarak bu konuya makalemizde yer verdik.

Geçmişten Günümüze Kivi

Kivi 20. yüzyılın başlarında yaygınlaşmaya başlamış ve tüm dünyaca sevilerek yaygınlaşmaya başlamıştır. Eski dönemlere bakıldığında kivi hastalanan kişilere önerilen meyveler arasında yer aldığını öğreniyoruz. Çünkü, kivide A vitamini ve C vitamini bulunmakla birlikte bunun yanı sıra E vitaminide içermektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna olumlu etkileri bulunan kiviyi özellikle çocuklarınıza yedirmenizde fayda var.

Kivide Bulunan Vitaminler

Kivi’nin ne kadar vitaminli bir yiyecek olduğunu şöyle anlatabilirim. Vitamin açısından en zengin gıdalardan biri olan turunçgillerden tam 5 kata kadar fazla vitamin ve mineral içeren kivinin insan sağlığını yararlı olan magnezyum, potasyum, demir ve kalsiyum gibi mineralleri fazlasıyla taşıdığını ve insan vücudunada adeta bir serum gibi etki ederek yarar sağladığını söylemek mümkün. Uzmanlar kivinin en az günde 1 adet tüketilmesi gerektiğini ve 1 adet kivinin bir günlük A vitamini ile C vitamini takviyesine yeterli olduğu yani 1 günlük ihtiyacı karşıladığını belirtmektedir. Bu sayede vücut dışardan alınabilecek mikroplara, soğuk algınlığı vb. hastalıklara karşı dirençli oluyor.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin özellikle küçük yaştaki çocuklarımız açısından faydalı olduğu söylenmektedir. 5 yaş ve üstü çocukların solunum yollarının gelişmesi, nefes darlığı gibi sorunları ilerleyen çağlarda yaşamamasını sağlayan kivinin soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini ilerleyen yaşlarda da güçlendirmektedir. Kivi meyvesi pektin ve flavonit içermekte olup C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bol bol kivi yenmesi önerilmektedir. Kivi bu anlamda portakal ve mandalina gibi C vitamini açısından zengin meyvelerle adeta yarışmaktadır.

Kiviyle İlgili Araştırma Sonuçları

Kivinin gerçekten faydalı bir meyve olup olmadığı konusunda yapılan araştırmalar sonucunda soğuk algınlığı hastalığına yakalanmış olanların kivi yedikten 3-4 saat sonra yüzde 25 oranında iyileşme kaydettikleri görülmüştür. Öksürme, hapşırma, ağrı ve ateşlenmenin yüzde 25 oranında azaldığı ortaya çıkmıştır. İlerleyen günlerde ise hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlamıştır. Son olarak kivinin solunum yolu problemleri yaşayan kişilerde ve nefes darlığı olanlarda olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Bu yüzden kivi meyveler arasında sağlık açısından önemli faydaları olan bir meyve olarak bilinmekte ve sevilerek tüketilmeye devam etmektedir.

Doğru Diyet Listeleri
Güzellik Maskesi
Dekorasyon Modelleri
Bayan Saat Modelleri